Příroda nabízí hned několik účinných léků proti kašli. Kromě domácích sirupů můžete vyzkoušet i jednoduché zábaly, které vám rychle uleví.
Přírodních léků na kašel existuje téměř nepřeberné množství, od cibule a medu až po kysané zelí. Právě zelí je jedním z nejlepších přírodních zdrojů vitaminu C a může vám tak pomoci v boji s nachlazením, chřipkou i vytrvalým kašlem. Jak dodávají odborníci z MedicalNewsToday, konzumace zelí vám může pomoci předcházet i rakovině a snižovat riziko srdečních onemocnění. Pokud tedy zelí moc nejíte, určitě jeho přísun zvyšte, obzvláště v zimě. Pomoci vám mohou i zelné zábaly, ty jsou známy hlavně kojícím matkám, ale pomocnou ruku podají i při kašli.
Zelné zábaly proti kašli
O vnějším využití zelí jsme se na JakZdravě již zmiňovali například v souvislosti s bolestmi kloubů, můžete je však využít i při zánětech a dokonce i zánětlivých onemocněních dýchacích cest. Pokud vás tedy trápí vytrvalý kašel, kvůli kterému se v noci pořádně nevyspíte, mohou být zelné zábaly lékem, který hledáte. Používejte je večer.
Vezměte si zelný list a ponořte jej na 1 až 2 minuty do vroucí vody, aby změknul. Poté jej potřete medem a přiložte na hrudník. Při silném kašli můžete druhý list přiložit na záda. Zafixujte obvazem či potravinářskou fólií a jděte spát. Tento postup opakujte několik nocí po sobě a kašel buď zcela odezní nebo se alespoň výrazně zmírní. Pokud by ke zlepšení nedošlo nebo se kašel zhoršil, navštivte lékaře, je možné, že bude potřeba onemocnění přeléčit antibiotiky.
Zelí má množství dalších výhod
Jak jsme již dříve na JakZdravě vysvětlovali, zelí má neskutečné množství zdravotních přínosů. Chrání před záněty, má pozitivní vliv na srdce a celý kardiovaskulární systém, má pozitivní vliv na prospěšné bakterie ve střevech a zlepšuje obranyschopnost organismu.
Nutriční specialistka Amy Richter, RD, dodává, že díky obsahu draslíku má zelí dobrý vliv i na krevní tlak, mimo ten snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje také vitamin K, který hraje zásadní roli pro správné srážení krve.