Babičky si často přikládaly zelné listy na nohy. Až zjistíte proč, uděláte to samé

Zelné listy mají velmi dobrý vliv na zdraví lidského těla, a to zejména pokud je aplikujete na svá chodidla. Metoda je snadná a zvládne ji naprosto každý.

zelí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zelné listy mají velmi dobré léčivé účinky při aplikaci přímo na chodidla. Takový zábal si dle lékařky Amy Richter poradí s řadou nepříjemných chorob, odstraní otok nebo dokonce zmírní řezné rány na pokožce a malé oděrky. Metoda je přitom velmi jednoduchá a hravě ji zvládne každý u sebe doma. Důležité je především vybírat dobré kusy zeleniny – zvláštní pozornost věnujte tomu, aby neobsahovaly pesticidy či jiné nebezpečné chemikálie.

Zábaly ze zelných listů a jejich zdravotní účinky 

Zelné listy se používají jako lidový lék již stovky let, a to zejména ke zklidnění bolestí různých částí těla. Své léčebné účinky si získaly zejména díky obsahu vitamínu C, K, draslíku a také vysokému obsahu fytonutrientů, antokyanů a glutaminu, které mají velmi silné protizánětlivé vlastnosti. Jejich aplikace proto dobře poslouží například i kojícím ženám při zánětech prsu – tehdy je lze aplikovat přímo na postižené místo a nechat působit. 

Dále se toto úžasné přírodní léčivo používá například při léčbě otoků, kožních oděrek, revmatických bolestí kloubů a onemocnění, jako je artritida či dna. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že mohou pomoci s odstraněním nepříjemných hemeroidů a jiných kožních problémů, podle serveru ClevelandClinic mají rovněž velmi dobrý vliv na štítnou žlázu. I v tomto případě je však nejlepším způsobem, jak je aplikovat, jejich přikládání na tělo zvenčí. 

Příprava zábalu krok za krokem 

Připravit si zábal ze zelných listů je velmi jednoduché a nezabere vám to mnoho času. Ke zpevnění budete potřebovat gázu, alobal nebo potravinovou fólii a postup vyžaduje také použití válečku a trouby. Jakmile se do toho budete chtít pustit, začněte následovně:  

Hlávka zelí na stole. iZdroj fotografie: Freepik
Zelné listy pomáhají snižovat otoky nohou a zmírňují bolest kloubů
  • Listy zelí položte na pracovní desku a vyřízněte z nich hrubé části. Poté si vezměte váleček na těsto a začněte po nich jednotlivě přejíždět, aby se z nich uvolnila šťáva. Ta obsahuje léčivé látky.
  • Připravené listy nyní zabalte do alobalu a vložte na několik minut do trouby, aby se zahřály. Díky tomu budou pružné – dávejte pozor na to, že by měly být na dotek teplé, ne horké.
  • Teplé listy nyní přikládejte na svá chodidla nebo bolavé klouby, dokud nebudou zcela obaleny, a poté je zpevněte gázou či obvazem. Takto je nechte působit alespoň jednu hodinu a poté zábal sundejte.

Pokud vás trápí otoky chodidel, záněty kloubů nebo jejich bolest, můžete tuto metodu opakovat dvakrát až třikrát denně. Vždy však použijte nové listy, aby byl účinek co nejlepší. Dejte si také pozor na příznaky alergie, která se může v ojedinělých případech projevit (například v důsledku reakce na chemicky potřísněnou zeleninu). Před použitím proto můžete listy důkladně omýt v teplé vodě s trochou octa, který je dezinfikuje. 

5 nejčastějších příznaků hypertenze a onemocnění ledvin: Vše začíná otoky a svalovou křečí

Pokud by vaše problémy přetrvávaly i nadále, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Otoky nohou totiž mohou často vznikat v důsledku špatného krevního oběhu nebo nedostatku některých živin. Na webu JakZdravě jsme už o tom, jak si zachovat zdravé klouby a kosti, psali v dřívějším článku. 

Jak se zábal ze zelných listů osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články