Na zdraví zubů si dejte záležet, bakterie z nich mohou poškodit i srdce

Starost o zuby není jen otázkou estetiky, ale také zdraví, a to celého těla. Bakterie ze zubů totiž mohou mít vážné dopady na stav srdce a dalších orgánů.

zdraví zubů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zdravé zuby mají nejen důležitou estetickou a funkční roli, ale také obrovský vliv na celkové zdraví. Nedostatečná péče o zuby může totiž nejen vést k problémům se samotnými zuby, ale může mít negativní vliv na některá chronická onemocnění či stav vnitřních orgánů, včetně srdce. Nepodceňujte proto zdraví zubů a dásní a věnujte jim náležitou péči.

Nejde jen o estetiku

Nedostatečná ústní hygiena, vynechávání návštěv u zubního lékaře i špatný výběr potravin, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali, mohou mít mnohem nepříjemnější důsledky než jen zažloutlé zuby a nevábný dech. Odborníci z Healthline vysvětlují, že nedostatečná péče o zuby a následné onemocnění zubů a dásní souvisí také se srdečními chorobami, rakovinou a cukrovkou.

Spojení mezi zdravím zubů a srdce

Studie totiž skutečně dlouhodobě ukazují na spojitost mezi stavem ústní hygieny a zdravím srdce. Zvláště bakterie nacházející se v ústech mohou představovat závažné riziko, pokud se dostanou do krevního oběhu. Mezi nebezpečné bakterie patří například streptokoky, které mohou vyvolat nebezpečné zánětlivé procesy v těle, včetně endokarditidy, což je zánět vnitřní vrstvy srdce.

zánět dásní iZdroj fotografie: Depositphotos
Přes nemocné dásně se bakterie mohou dostat do krevního oběhu a způsobit závažné komplikace,

Možná si říkáte, jak je to vůbec možné. Celý proces je přitom až směšně jednoduchý. Pokud dojde k zánětu dásní, mohou být díky propustnosti tkání bakterie schopny proniknout do krevního oběhu. Odtud pak mohou cestovat do jiných částí těla, včetně srdce, kde mohou vyvolat zánět. Zmíněná endokarditida je vážné onemocnění, které vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Postiženy však mohou být i jiné orgány, proto je zásadní věnovat pozornost prevenci.

Dejte si na zdraví zubů záležet

Právě prevence je v tomto případě klíčová. Pravidelná a důkladná ústní hygiena, včetně častého čištění zubů (alespoň 2x denně), používání zubní nitě, mezizubních kartáčků a ústních vod, může snížit riziko vzniku zánětů dásní a následně také riziko šíření bakterií do krevního oběhu. 

Nemusí to být jen mléčné výrobky: 5 potravin, které jsou bohaté na vápník –⁠ pro zdravé zuby i kosti

Zubní lékařka Christine Frank, DDS dodává, že je důležité nepodceňovat ani pravidelné návštěvy u lékaře a dentální hygienistky. Protože právě usazený zubní plak a kámen jsou nejčastějšími původci zánětu dásní. Můžete vyzkoušet i některé babské rady na podporu zdraví ústní dutiny, které jsme vám již na JakZdravě doporučovali.

Jak o zdraví zubů pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články