Aneurysma neboli výduť se nejčastěji vytváří na tepnách. Proč se tak děje, není jasné, i když některé rizikové faktory známé jsou. Pokud máte podezření, poraďte se s lékařem.
Aneurysma je nebezpečná nemoc, která se odhalí až ve chvíli, kdy už dojde k průšvihu. Jedná se o chorobné rozšíření krevní cévy, jejíž stěny jsou tímto rozšířením slabé. Céva se naplní krví a může kdykoli prasknout. Právě v tu chvíli je nutné volat záchranku, protože prasknutí aneurysmatu představuje vážné ohrožení života.
Kde se tvoří aneurysma
Nejčastěji se výduť neboli aneurysma tvoří na tepnách. Na žílách jsou aneurysmata poměrně vzácná. Velmi často se aneurysma vytvoří na tepnách v mozku, srdečních tepnách, na aortě nebo na tepnách v končetinách, jak píše také web Healthline. Průměr tepny se může zvětšit až o polovinu. V daném místě, kde se výduť utvořila se hromadí krev. Stěny tepny jsou slabé a hrozí jejich ruptura.
Proč se aneurysma tvoří, není zcela jasné. Často bývají na vině vrozené vady, slabé krevní cévy, vysoký krevní tlak nebo pokročilá ateroskleróza. Na JakZdravě jsme psali také o vzniku aneurysmat v souvislosti s kouřením.
Jak odhalit aneurysma včas
Výduť na tepně nemá zprvu žádné příznaky. Nejčastěji je odhalena právě ve chvíli, kdy dojde k jejímu prasknutí. Pokud se aneurysma nachází na tepně v mozku, projevuje se silnou bolestí hlavy a problémy se zrakem. Web MedicalNewsToday uvádí jako příznaky zhoršené vidění, rozšířené zornice či světloplachost. Pokud dojde k prasknutí, bolest hlavy bývá nesnesitelná, dochází ke ztuhlosti krku, závratím a zvracení. O výdutích na aortě si můžete přečíst na našem webu v dřívějším článku.
Pokud máte podezření na aneurysma, co nejdříve navštivte lékaře, aby vám provedl diagnostické testy. Tento problém musíte řešit včas, protože rychlá reakce vám může zachránit život.