Kouření, obezita i těhotenství: To vše může způsobit aneurysma

Aneurysma neboli výduť se může vytvořit na tepnách kdekoli v těle. Proč vzniká, není dost dobře známo, ale můžete snížit riziko, že se u vás objeví, na minimum.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aneurysma je život ohrožující stav, který nastává, když stěna některé z tepen v těle zeslábne natolik, že se v ní krev nahromadí a udělá vybouleninu. Tato situace je velmi nebezpečná, protože může dojít k prasknutí a vnitřnímu krvácení. Aneurysma se nejčastěji vyskytují v mozku a na aortě, ale mohou se objevit i na jiných tepnách. Proč k nim dochází, se dozvíte dále.

Proč vzniká aneurysma?

Přesná příčina není známá, ale podle webu Healthline jsou známy faktory, které přispívají ke vzniku aneurysmat. Roli hraje stav vnitřní výstelky cév, jejich poškození nebo tukové usazeniny. Mezi další rizikové faktory patří ateroskleróza. Při ní se hromadí v tepnách plak, usazuje se na stěnách tepen, poškozuje je a brání volnému proudění krve. Vysoký krevní tlak může také způsobit aneurysma.

Kromě těchto zdravotních stavů jsou vyššímu riziku aneurysmatu vystaveni lidé starší 65 let, lidé živící se stravou s vysokým obsahem tuků a cholesterolu a osoby s pozitivní rodinnou anamnézou na srdeční onemocnění včetně srdečního infarktu. Nadváha a obezita hrají také významnou roli. V těhotenství se také zvyšuje riziko vzniku aneurysmatu, hlavně sleziny. U kuřáků hrozí vyšší riziko mozkového aneurysmatu, jak jsme na JakZdravě psali dříve.

Příznaky aneurysmatu

Podle toho, kde se aneurysma vytvoří, se objeví odpovídající příznaky. Obecně se ale dá říct, že dokud aneurysma nepraskne, nijak se neprojevuje.

Muž v nemocnici držící se za hrudník. iZdroj fotografie: Freepik
Aneurysma aorty začíná prudkou bolestí na hrudi.

Mozkové aneurysma

Pokud se výduť vytvoří na mozkové tepně, prvním příznakem je náhlá a nesnesitelná bolest hlavy. Dále to mohou být problémy se zrakem, dvojité vidění, citlivost na světlo, nevolnost, zvracení a ztráta vědomí.

Aneurysma aorty

Když praskne výduť hrudní nebo břišní aorty, objevuje se náhlá a silná bolest na hrudi, náhlá bolest zad, necitlivost v končetinách a krevní tlak výrazně poklesne. V případě břišní aorty také očekávejte rychlý srdeční tep, závratě a točení hlavy, dušnost a studený pot.

Jak poznat vnitřní krvácení laickým okem? Bolest hlavy i bledá pokožka jsou signály, které mohou zachránit život

Kdy volat pohotovost

Prasklé aneurysma znamená vždy ohrožení na životě a je nutné volat záchranku. Pokud máte následující příznaky, je podle webu MedicalNewsToday nutné volat okamžitě sanitku, hlavně v případě, pokud víte, že vám aneurysma bylo diagnostikováno. Jsou to:

  • krvácení
  • vysoká tepová frekvence
  • dušnost
  • náhlá bolest na hrudi
  • náhlá bolest břicha
  • pocit závratě a točení hlavy

Jak se aneurysma léčí, psala naše redakce ve starším článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s aneurysmatem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články