Dušnost, studený pot a rychlý srdeční tep: Může jít o aneuryzma

Aneuryzma může být někdy naprosto neškodné a nezpůsobovat žádné potíže. Pokud však praskne, začíná boj o čas, je třeba jej proto včas rozeznat.

aneuryzma i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aneuryzma je vlastně výduť cévy (ve velmi vzácných případech i žíly), kdy je céva v nějakém místě rozšířená, někdy i na více než dvojnásobek své velikosti, a oslabená. Pokud dojde k jejímu prasknutí, nastává život ohrožující stav, který je potřeba urychleně řešit. Aneuryzma se nejčastěji vyskytuje na aortě, a to zejména břišní, podle Národního zdravotnického ústavu je to až v 90 % případů, a pak také na mozku.

Čím větší aneuryzma je, tím vyšší je riziko prasknutí

Aneuryzma může být vrozené či získané, mnoho lidí, kteří aneuryzmatem trpí, o tom nemá ani tušení, protože nemají žádné potíže nebo si své obtíže s aneuryzmatem nespojí. Pokud však aneuryzma roste, je stále nebezpečnější, obecně totiž platí, že čím větší aneuryzma je, tím vyšší je riziko, že praskne. 

Ačkoli příčiny vzniku aneuryzmatu nejsou zcela jasné, lékař Seunggu Han, M.D. zmiňuje několik faktorů, které zvyšují riziko jeho vzniku:

  • Aterosklerotické onemocnění a jiné poškození tepen.
  • Věk (lidé nad 65 let mají aneuryzma častěji, než mladší lidé).
  • Vysoký obsah tuků a cholesterolu ve stravě.
  • Kardiovaskulární onemocnění v rodině, včetně srdečních chorob a infarktu.
  • Kouření.
  • Obezita.
  • Těhotenství (zvyšuje riziko zejména aneuryzmatu sleziny).
  • Úraz.
  • Vyjímečně i infekční choroby jako je syfilis či lymská borelióza.

Vzhledem k tomu, že největším rizikovým faktorem je kouření, pokud kouříte, pokuste se přestat. Můžete vyzkoušet i jeden z tipů, jak přestat kouřit, o který jsme se s vámi na JakZdravě před časem podělili. Snažte se také udržet zdravou hmotnost, a pokud trpíte nějakým onemocněním tepen, vysokým cholesterolem či tlakem, včas své zdravotní potíže řešte.

bolest hlavy iZdroj fotografie: Freepik
Prasklé mozkové aneuryzma se projevuje velmi prudkou bolestí hlavy

Symptomy obvykle způsobují až prasklá aneuryzmata 

Lékař Seunggu Han, M.D. také zdůrazňuje, že aneuryzma, které neprasklo, způsobuje zdravotní problémy jen vyjímečně. Ty mohou v případě mozkového aneuryzmatu zahrnovat:

  • bolest nad okem nebo za okem, která trvá, případn se i zhoršuje 
  • necitlivost, ochrnutí nebo záškuby na jedné straně obličeje
  • celková slabost
  • změny vidění (například rozmazané nebo dvojité vidění)
  • rozšířená zornice pouze jednoho oka

Častá bolest hlavy není normální. Trýznivý symptom může prozradit problém s tlakem i silný zánět

Někdy aneuryzma předtím, než praskne, prosakuje. Lékaři toto prosakování nazývají sentinelová ruptura nebo sentinelové krvácení. Je obvykle doprovázeno silnou bolestí hlavy, nevolností (případně i se zvracením) a někdy i změnami  vidění, zmateností a poruchami vědomí. Postižený může mít i ztuhlý krk, být citlivý na světlo, mohou se dostavit i mdloby nebo záchvaty a a dokonce i zástava srdce.


Pokud aneuryzma praskne, obvykle se projevuje stejně, jako jiné vnitřní krvácení, o jejichž symptomech jsme na JakZdravě již psali. Je obvykle doprovázeno silnou bolestí, podle toho, kde se prasklé aneuryzma nachází, většinou tedy hlavy nebo břicha, zrychleným tepem, studeným potem, dušností a následně i ztrátou vědomí. V takovém případě je okamžitá lékařská péče naprosto nezbytná.

Máte-li s aneuryzmatem zkušenost, jak jste jej rozpoznali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články