Svědí vás často tělo? Dejte si pozor, pravděpodobně jde o pásový opar

Pásový opar je bolestivé a nepříjemné onemocnění, které může postihnout každého, kdo prodělal plané neštovice. Příznaky konzultujte s lékařem co nejdříve.

pásový opar i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pásový opar je virové onemocnění vyvolané stejným virem, který způsobuje plané neštovice, varicella-zoster virem (VZV). Může se tedy objevit u každého, kdo neštovice prodělal. Lékařka Shilpa Amin, M.D. vysvětluje, že pásový opar se často projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle objevuje na jedné straně těla nebo obličeje. Jedním z prvních příznaků může být svědění, což často vede k mylné interpretaci příznaků.

Co to pásový opar vlastně je

Pásový opar se obvykle vyskytuje u lidí, kteří v minulosti prodělali plané neštovice. Neštovice se obvykle podruhé neprojeví, ale stejný virus, který je způsobil, může vyvolat pásový opar. Po uzdravení z planých neštovic totiž virus nezmizí, ale zůstává v nervových buňkách. Po letech nebo dokonce desetiletích může být znovu aktivován, což vede právě k výskytu pásového oparu. Riziko vzniku pásového oparu se zvyšuje s věkem, zejména u lidí nad 50 let.

Příznaky pásového oparu se často podceňují

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, pásový opar se často projevuje vyrážkou, bolestí a svěděním na jedné části těla. Tím, že se obvykle zprvu objeví svědění a typická vyrážka se nemusí vyskytnout ve všech případech, je opar často zaměňován za jiné obtíže. Lékařka Mia Armstrong, MD dodává, že u některých osob může pásový opar způsobit i horečku, zimnici a celkovou únavu. Obvyklý průběh onemocnění je následující:

horecka iZdroj fotografie: Depositphotos
U některých lidí se může objevit i horečka a celková únava
  • 1. Svědění a brnění: Jedním z prvních příznaků pásového oparu je svědění, brnění nebo pálení na určitém místě na těle. Tyto příznaky se mohou projevit i o několik dní dříve, než se objeví vyrážka.
  • 2. Bolest: Bolest je dalším raným příznakem a může být být poměrně intenzivní a připomínat bodání nebo pálení.
  • 3. Vyrážka: Po několika dnech svědění a bolesti se objeví červená vyrážka. Vyrážka se obvykle objevuje na jedné straně těla nebo obličeje a vytváří puchýře, které mohou být opět velmi bolestivé.
  • 4. Puchýře: Puchýře se mohou naplnit tekutinou a prasknout, což může způsobit velkou bolest. Po několika týdnech se však puchýře vysuší a vytvoří strupy.

V čem spočívá největší zákeřnost opičích neštovic a měli bychom se obávat další pandemie?

Jak se pásový opar léčí

Pokud máte podezření, že jsou vaše příznaky důsledkem pásového oparu, zajděte co nejdříve za lékařem. Léčba antivirotiky může pomoci zmírnit příznaky a zkrátit dobu trvání onemocnění. Antivirotika jsou nejúčinnější, pokud jsou podána během prvních 72 hodin od objevení příznaků. Kromě antivirotik se používají i volně prodejná analgetika, jako například ibuprofen, a krémy a masti, které mohou pomoci zmírnit svědění a bolest. Můžete vyzkoušet i některé domácí léky na pásový opar, které jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli.

Jak jste pásový opar vyléčili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články