V čem spočívá největší zákeřnost opičích neštovic a měli bychom se obávat další pandemie?

Jako by toho nebylo málo, ke covidové pandemii se přidala nákaza opičími neštovice. Ta sice zatím nedosahuje úrovně pandemie, ale starosti dělá i tak, protože se rychle šíří.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Virus opičích neštovic patří do skupiny ortopoxvirů a je blízce příbuzný s virem pravých neštovic a kravských neštovic. Prodělané plané neštovice proti němu nechrání, pouze očkování proti pravým neštovicím, které ale bylo ukončeno po roce 1980. Název tohoto onemocnění je poněkud zavádějící, protože opice nejsou přenašeči viru. Těmi mohou být třeba drobní savci jako veverky, hlodavci. Lékař Eric Lee Nuermberger, MD je specialistou na infekční nemoci.

První případy onemocnění opičími neštovicemi

Opičí neštovice se na evropském kontinentu objevily 7. května ve Velké Británii, kam se z Nigérie vrátili dva turisté. Pak se infekce začala šířit i v dalších evropských a světových zemích, přičemž nelze říct, že by případy spolu souvisely. V současné době je velkou neznámou, za jakých okolností dochází k infekci této nové nemoci. Infikovanými byli většinou muži ve věku 21 až 40 let.

Virus je sexuálně přenosný

Je zajímavé, že zdravotnické organizace hlásily neobvykle vysoký podíl infikovaných LGBT lidí. Pro šíření viru opičích neštovic je třeba úzký kontakt s infikovanou osobou, kam tedy patří i sexuální styk. Virus může do těla vstoupit dýchacími cestami, poškozenou pokožkou, sliznicemi úst, nosu nebo očí. Přenést se může i dotykem ložního prádla nebo oblečení. Doposud se ale věřilo, že virus opičích neštovic není schopný se sexuálně šířit jako syfilis.

iZdroj fotografie: Pixabay
Virus opičích neštovic byl poprvé detekován v roce 1958 u laboratorních opic

Jak se onemocnění opičími neštovicemi projevuje

Typická je pro opičí neštovice horečka, bolesti hlavy, zad a svalů, a také velká únava. Když horečka ustoupí, objeví se na obličeji svědivá vyrážka, která se rozšíří do dalších částí těla, zejména na končetiny. Vyrážka vytváří krusty, může zanechávat jizvy. Onemocnění trvá dva až tři týdny a většinou samo zmizí.

Odborníci WHO budou diskutovat o situaci

WHO svolává expertní skupinu, která bude konzultovat situaci v souvislosti s opičími neštovicemi. Podle virologů není virus schopen způsobit epidemii a nemá ani potenciál pandemie. I tak je ale třeba obezřetnost, hlavně proto, že se virus šíří poměrně rychle. V Africe bylo od začátku roku 2022 zaznamenáno na 1,2 tisíce případů infekce opičími neštovicemi. Pro země s vyspělou medicínu toto onemocnění pravděpodobně nebude znamenat zvýšenou hrozbu.

Jak se budete chránit před infekcí opičími neštovicemi?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články