Lékař, který pomocí mrkvové polévky zachránil tisíce dětí. Bohem zapomenutý muž, jehož příběh a recept vás ohromí

Ernst Moro byl lékař, který v 19. století zachránil tisíce dětí bojujících se smrtelnou virózou, a podílel se také na řešení řady dalších problémů v pediatrii.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain
                   

Napříč historií můžeme narazit hned na celou řadu lidí, které lze díky jejich činům nazvat hrdiny. Stejně tak je to i v případě tohoto lékaře, který na konci 19. století zachránil tisíce dětí. Ty totiž sužovala zákeřná nemoc, na kterou díky své šikovnosti objevil praktický a lehce dostupný lék. I přes své úspěchy byl Ernst Moro skromný člověk se srdcem na správném místě.

Kdo byl Ernst Moro

Ačkoliv Ernst Moro nepatří mezi lékaře, kteří by se vryli do učebnic i paměti, jednalo se o odborníka, který svým počínáním a zdravým úsudkem dokázal vskutku mnoho. Narodil se v Lublani, která v té době byla nedílnou součástí Rakouska-Uherska, a rozhodl se stát lékařem. Pracoval tedy tvrdě a po zdárném ukončení studií na univerzitě měla tato země dalšího nadějného pediatra.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

V letech, kdy svou kariéru začínal, se pediatrie teprve rozvíjela, on však stihl hned zpočátku zachránit mnohé dětské životy. Koncem 19 století totiž narozené kojence sužovala zákeřná průjmová viróza, která se značně podílela na úmrtnosti dětí. Byla poměrně běžná, a dokonce dosahovala až 25 % výskytu. Pomoci bylo málo a rodiče byli zoufalí.

Mrkvová polévka jako lék

Když tedy Ernsta pořád a pořád navštěvovali lidé s takto nemocnými kojenci, rozhodl se zakročit. Léků však bylo příliš málo a i ty, které měl k dispozici, neměly na toto onemocnění téměř žádné účinky. Začal se proto plně věnovat řešení tohoto problému a přišel s nápadem, který se ukázal jako vskutku přelomový. Stačilo pouze zjistit, kde se viróza bere, a které části těla napadá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto případě se jednalo o střevní bakterie, které se hojně usazovaly na stěnách střev, a tím působily průjem a špatné vstřebání živin z potravy. Jednoduchým a účinným řešením však byla obyčejná mrkvová polévka, která takovému usazování zabraňovala, a tím chránila před smrtícím průjmem a jinými střevními problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když tento „lék“ prvotně zkoušel, lidé na něj pohlíželi s nedůvěrou, jak se ale ukázalo, jeho úsudek byl správný a mrkvová polévka zabírala tak, jak chtěl. Navíc, jelikož k její přípravě stačila pouze mrkev, voda a sůl, mohli si ji dovolit vařit i lidé, kteří neměli příliš mnoho peněz. Později se tato léčba začala šířit i do jiných částí země a úmrtnost kojenců rapidně klesla.

Další průlomová zjištění

Mrkvová polévka však nebyla jediným výjimečným a průlomovým zjištěním Ernsta Morova. Kromě toho, že se jako lékař snažil skutečně pomáhat všude, kde se dalo, se také významně podílel na objevení tzv. „Morova reflexu“, který pomáhá odhalit spastickou mozkovou obrnu u kojenců. Také pomohl vymyslet termín „trimestr“ a popsal základní rysy jednotlivých období těhotenství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc se zásadně podílel na vynálezu kožního testu pro diagnostiku tuberkulózy, který byl běžně používán až do roku 1960. A v neposlední řadě objevil a popsal fakt, že těla kojených novorozenců jsou mnohem víc obranyschopná a mají lepší imunitu než děti, které byly již od útlého věku „dokrmovány“ z lahve.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články