Při onemocněních a vážných chorobách se objevují různé příznaky, kterými vám tělo dává najevo, že se s ním něco děje. Je nutné je neignorovat a včas navštívit lékaře.
Něco vás svědí nebo jste na něco zapomněli? I když si řeknete, že je to naprosto normální, nebo že se to občas stává každému, pozor na to, že se může jednat také o příznak onemocnění. Některá mohou být i vážná a návštěvu lékaře byste tedy neměli odkládat. Pokud máte podezření, že se s vaší tělem něco děje, je vždy lepší navštívit lékaře a poradit se s ním, něž něco zanedbat.
Poškození zubní skloviny z obou stran
Často se stává, že lidé jdou k zubaři s tím, že mají zničené zuby a poškozenou zubní sklovinu. Vždy se ale musí najít příčina, proč tomu tak je. Jedním z hlavních důvodů bývá reflux a pálení žáhy. Mnoho lidí si ani nevšimne, že by mohli mít nějaké zažívací potíže. Zatímco konzumace sladkého a slazených nápojů může poškodit zuby zepředu, kyselina z jícnu poškozuje zuby z vnitřní strany zubů.
Mezi další příznaky refluxu patří nepříjemná pachuť v ústech, bolest v krku, kašel nebo nevysvětlitelné sípání. Nejen, že reflux poškodí zubní sklovinu a hrozí vyšší kazivost zubů, ale zvyšuje i riziko vzniku rakoviny jícnu.
Hemoroidy, výrůstky a Crohnova choroba
Až 1/3 pacientů s Crohnovou chorobou trpí vředy v konečníku. Zánět se u nich projevu pouze v anální oblasti střev. Objevují se vředy a masivní nárůstky, které velmi často mohou být zaměněny právě s hemoroidy. Jenže tyto výrůstky mohou vést až k obstrukci střev, a také k rakovině tlustého střeva. Pokud si myslíte, že máte hemoroidy, ale obvyklá léčba nezabírá, může se jednat o Crohnovu chorobu a je dobré svůj stav zkonzultovat s odborníkem, který provede všechna potřebná vyšetření.
Časté močení, průjem nebo zácpa
Nadměrné močení nebo častý průjem i zácpa vás mohou varovat, že se s vaším tělem něco děje. Mohou to být i příznaky rakoviny – například močového měchýře nebo prostaty, ale také tlustého střeva nebo vaječníků. Často se též objevuje plynatost a nadýmání. V každém případě je dobré nic nenechat náhodě a svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Časté močení je i příznakem diabetu 2. typu.
Bezdůvodné krvácení často znamená rakovinu
U abnormálního krvácení záleží na jeho lokalizaci. Pokud budete krev vykašlávat, nejčastěji se jedná o rakovinu plic. U vaginálního krvácení mimo cyklus to může být rakovina děložního čípku nebo endometria. Krev ve stolici bývá příznakem rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Krev v moči může být známkou rakoviny močového měchýře nebo ledvin V každém případě byste měli neodkladně navštívit svého lékaře a začít problém řešit.
Chrápání a bolest v krku mohou vést i k mrtvici
Je to nejčastější příznak spánkové apnoe, kdy se zvyšuje riziko srdečního onemocnění. Silnější chrápání má s onemocněním kardiovaskulárního systému větší spojitost, než si myslíte. Bylo zjištěno, že chrápání je příznakem ucpávání krčních tepen a poškození jejich průchodnosti. To vede k mrtvici, ale i k infarktu. Chrápání může být i příznakem poškození tepen kouřením, vysokým cholesterolem, ale i nadváhy.
Nepříjemný zánět dásní a riziko srdečních chorob
Podle některých studií by zánět dásní mohl zvýšit riziko srdečních onemocnění až o 20 %. Velkou roli v tom hraje zánět v těle sám o sobě. Pravidelné návštěvy zubaře a správná dentální hygiena pomůže těmto problémům předcházet. Léčba těchto onemocnění byla dle studií spojena i s nižším počtem hospitalizovaných pacientů se srdečním onemocněním, ale i diabetem 2. typu.
Zvláštní změny v rukopise a písmu
Změny v rukopise mohou být prvním příznakem Parkinsonovy choroby. Nejde ani tak o to, že se vám budou ruce třást, ale rukopis se zmenšuje. U těchto pacientů je vyzkoušeno, že když desetkrát napíší pod sebou stejnou větu, tak každá další věta bude menší než ta předchozí a písmena budou blíže u sebe.
Tato choroba postihuje mozkové buňky, které buď poškodí nebo zabije. Přestanou produkovat dopamin, který vysílá signály k pohybu, což způsobí svalovou ztuhlost a zmíněné problémy se psaním. Dále se také může objevit ztráta čichu nebo živé sny. Parkinsonovu chorobu je nutné diagnostikovat včas, protože příznaky lze účinně mírnit a zlepšovat kvalitu života nemocného člověka.
Neustálý otravný kašel bez zjevné příčiny
Kašel se běžně objevuje během různých nemocí, ale pokud kašlete i v době, kdy nejste nemocní nebo nejsou v ovzduší skoro žádné alergeny, je to podezřelé. Nejčastěji jde o příznak rakoviny plic, pokud je ale kašel doprovázen chrapotem, může se jednat o rakovinu hrdla nebo hrtanu.
Vyrážka na kůži, lepek a celiakie
Většinou se vyrážka vyskytuje na loktech, kolenou, zádech, nebo také na hýždích či na pokožce hlavy. Zpočátku si můžete myslet, že se jedná o ekzém, ale také může jít o příznak vážného onemocnění, jako je například celiakie, při které vaše tělo při příjmu lepku začne napadat vlastní střeva. Mnoho pacientů s celiakií nepociťuje žádné zažívací potíže, ale vyskytuje se u nich pouze tato vyrážka. Jakmile byste se začali stravovat bezlepkově, měly by příznaky ustoupit a časem i vymizet.