Správné použití obkladu zaručí ústup zánětu a bolesti během několika minut. Jak dosáhnout největšího účinku?

Zánět může mít různý vývoj i průběh, ale i příčinu a projevy. Jedno mají ale záněty společné, a to zmírnění jejich příznaků pomocí obkladu.

obklad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obklad může být prováděn pomocí bylin, mastí, jiných rostlin nebo ledováním. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost a v jaké fázi se zánět nachází. Říká se, že ledový obklad je ideální použít na naražené koleno a jiné lehké zranění měkkých tkání. Teplý obklad pro změnu pomáhá, pokud je zranění starší dvou dnů. Roztahuje cévy, podpoří prokrvení, a následně pomůže k rychlejšímu zahojení. Nutno podotknout, že čerstvě vzniklý zánět je nutné mírně ledovat, a až po dvou dnech použít teplý obklad.

Výhody obkladu na hnisavou ránu

Hnisavá rána, nebo také absces, je zraněné místo, kde se nahromadil hnis. Většinou se jedná o bakteriální infekci způsobenou odřením, škrábnutím a podobně. Obklad je skvělým řešením a efektivní léčbou. Pokud použijete teplý a mokrý obklad, pomůžete k rychlejšímu odstranění infekce. K tomuto kroku je ideální epsomská sůl a obyčejná voda. Pomůže vysušit ránu a zmírní otok. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obklad může být použit přímo na infekci

Správně zvolený obklad může efektivně působit i na infekci samotnou. Ničí bakterie a urychluje hojení. Na takový obklad je nejlepší použít byliny nebo bílý jíl. To stejné platí i u cyst. I na ně pomáhají byliny. V takovém případě se cysty vstřebávají mnohem rychleji a budou méně bolet. Ideální je použít šalvěj nebo majoránku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na bolestivou artritidu zabere obklad

Když se řekne artritida, nejspíš si vzpomenete na babičku či dědečka, kteří trpěli otoky kloubů a velkými bolestmi. Často na ně používali slivovici nebo doma vyrobené bylinné masti. Jedná se o metodu, která se rozhodně praktikuje dodnes. Byla dokonce provedena studie, která testovala deset dospělých lidí s artritidou, a zjistilo se, že aplikace teplého obkladu se zázvorem snižuje bolest, ztuhlost, ale i zánět. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ingredience vhodné pro obklad

Produkty zahrnují jak bylinky, tak i jiné suroviny, které vám pomohou od bolesti, ale i od zánětu. Lze je také využít při odřeninách, hnisavých rankách, štípancích od hmyzu a podobně. Velkým pomocníkem je kurkuma, cibule, zázvor, česnek, pampeliška, skořice, epsomská sůl, aloe vera, aktivní uhlí z lékárny, jedlá soda, šalvěj, oregano či majoránka. 

iZdroj fotografie: Freepik

Měli byste se ovšem mít na pozoru, pokud se u vás již v minulosti vyskytla nějaká potravinová alergie či jiná alergie s projevy na kůži. Jakmile se rozhodnete pro bylinku, vyzkoušejte ji nejdříve na kůži na zápěstí. Počkejte několik hodin, a pokud se neprojeví kopřivka či jiná alergická reakce, můžete obklad přiložit na postižené místo.  

Jak připravit obklad

Můžete použít pouze jednu bylinu nebo také více bylinek najednou. To stejné platí i o dalších produktech. Ideální je jako základ kokosový olej, se kterým smícháte vybrané suroviny. Pokud nemáte tento typ oleje, můžete použít i vepřové sádlo. Na obklad použijte například 1 čajovou lžičku kurkumy, lžičku nastrouhaného zázvoru, čtvrt nakrájené cibule, 1 rozdrcený stroužek česneku, 2 lžičky kokosového oleje a bandáž. Všechny suroviny smíchejte dohromady, mírně zahřejte na pánvi či v kastrůlku a dejte do tkaniny, kterou přiložíte na postižené místo. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obklad ze sody a aktivního uhlí

Stačí smíchat dvě nebo tři lžíce jedlé sody s trochou vody, aby vám vznikla pasta. Tu naneste přímo na postižené místo. Tento obklad se skvěle hodí například na štípance nebo popáleniny od slunce. Po chvíli ucítíte mírně chladivý účinek. Obklad z aktivního uhlí má protizánětlivé účinky. Jednu čajovou lžičku prášku smíchejte s vodou, aby opět vznikla pasta, naneste na místo, kam potřebujete, a vyčkejte deset minut. Máte nějaký oblíbený obklad vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články