Žádná žena by neměla ignorovat příznaky rakoviny vaječníků. Může na nich záležet váš život

Rakovina je nádorové onemocnění a strašákem mnoha lidí po celém světě. Není se čemu divit, při její léčbě často přijdete skoro o vše, co vás činí ženou. Týkat se může i vaječníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječníky jsou velmi důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Hlavní akce, kterou provádí, je tvorba a uvolňování zralých vaječných buněk, které také můžeme nazvat vajíčka. Právě díky nim a spermiím dochází ke vzniku nového života, jelikož přes ně se spermie k vajíčku dostane a může proniknout dovnitř. To vše je ale zmařeno, pokud žena dostane rakovinu tohoto zázračného ústrojí, varuje Christina Chun, MPH.

Jaké jsou příznaky rakoviny vaječníků

Co se týče začátku rakoviny, nemusí docházet vůbec k žádným příznakům. To je vlastně velká nevýhoda, protože se na nemoc nepřijde rychle. Některé příznaky zde ovšem jsou, například časté nadýmání, rychlý pocit sytosti při jídle, potíže s příjmem potravy, častá a naléhavá potřeba močit a nakonec bolest či nepohodlí v břiše a pánvi. Tyto příznaky mají rychlý nástup a tak nějak poznáte, že se nejedná o běžné menstruační či žaludeční bolesti.

iZdroj fotografie: Unsplash

V pokročilejším stádiu pak příznaky rakoviny vaječníků zahrnují zácpu, špatné trávení, únavu, bolest dolní části zad, přibývání na váze, akné, bolest při pohlavním styku, ztrátu váhy, vaginální krvácení, bolesti zad, které se zhoršují a změnu menstruačního cyklu. Jakmile k těmto příznakům dochází po dobu delší, než jsou dva týdny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Všechny možné typy rakoviny vaječníků

První druh je epiteliální karcinom vaječníků

Tento typ je nejčastějším typem rakoviny vaječníků. Cca 85 až 89 procent rakoviny vaječníků je právě tohoto druhu. A u žen to je, bohužel, čtvrtá nejčastější příčina úmrtí na rakovinu. V ranných stádiích nemá prakticky žádné příznaky a většina lidí nemá diagnostiku, dokud nejsou v pokročilé fázi onemocnění. Ženy, které mají v rodinné anamnéze rakovinu vaječníků, prsu či rakovinu tlustého střeva, mají větší šanci tento druh dostat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rakovina zárodečných buněk vaječníku je méně častá

Tento název popisuje několik různých typů rakoviny. Tento druh rakoviny se vyvíjí z buněk, které vytvářejí vajíčka. Obvykle se vyskytují u mladých a dospívajících žen, nejčastější poté jsou ve věku 20 let. Tento nádor může být velký a navíc má tendence rychle růst. Někdy také produkuje lidský choriový gonadotropin, což vede k falešně pozitivnímu těhotenskému testu. Tento druh je velmi dobře léčitelný, chirurgický zákrok je skoro jistota přežití a hned po něm by měla následovat chemoterapie.

Stromální buněčná rakovina vaječníků je vzácná

Tento druh rakoviny se vyvíjí z buněk vaječníků. Některé z těchto buněk dokonce produkují ovariální hormony včetně estrogenu, progesteronu a testosteronu. Tato rakovina je vzácná a nádor roste pomalu. Vylučuje estrogen a testosteron, jehož nadbytek způsobuje akné a růst chloupků na obličeji. Naopak příliš mnoho estrogenu může způsobit děložní krvácení, což je velmi nápadný příznak.

iZdroj fotografie: Unsplash

Různé druhy léčby rakoviny vaječníků

Chirurgická operace je základem všeho

Tento zákrok může být proveden z více důvodů, například pro potvrzení diagnózy, určení stadia rakoviny a v ideálním případě k odstranění nádoru. Během operace dojde k tomu, že se lékař pokusí odstranit veškerou tkáň, která obsahuje rakovinu. Rozsah operace závisí i na tom, zda chce být žena v budoucnu těhotná.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud si to přeje a má rakovinu 1. stupně, operace zahrnuje odstranění vaječníku s rakovinou a biopsie druhého vaječníku. Jsou zde i jiné varianty, jako odstranění břišních a pánevních lymfatických uzlin či biopsie jiných tkání a sběr tekutiny uvnitř břicha.

Pokročilá operace rakoviny vaječníků je náročnější

Pokud žena děti mít nechce, operace bude rozsáhlejší. Zároveň jedna nemusí stačit, pokud je rakovina ve 2., 3. nebo 4. stádiu. Úplné odstranění všech oblastí spojených s nádorem může zabránit budoucímu otěhotnění. Tím je myšleno odstranění dělohy, obou vaječníků a vejcovodů, omenta, odstranění co největšího množství tkáně, která má rakovinné buňky či biopsie jakékoli tkáně, která by mohla být rakovinná.

Chemoterapie po zákroku je vždy nutná

Samozřejmě, můžete ji odmítnou, s ní máte ovšem větší šanci nemoc zažehnat natolik, aby se již nevrátila. Následuje obvykle po operaci a léky se podávají buďto nitrožilní aplikací nebo přes břicho. Nežádoucí účinky chemoterapie mohou zahrnovat nevolnost, ztrátu vlasů, únavu, zvracení a problémy se spánkem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rizikové faktory, které mohou k rakovině vaječníků vést

Genetika má vždy opravdu velký vliv

Jak již bylo zmíněno, jakmile má člověk v rodinné anamnéze rakovinu vaječníků, prsu, vejcovodu nebo kolorektálního karcinomu, zvyšuje se tím i riziko vzniku rakoviny vaječníků. Vědci přišli na to, že existují určité genetické mutace, které jsou zodpovědné za tyto druhy rakoviny. Je dost možné, že budou předány z rodiče na dítě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Samozřejmě i osobní anamnéza dělá své

Pokud se záznam například o rakovině prsu vyskytuje rovnou ve vaší anamnéze, je vaše riziko rakoviny vaječníků bohužel vyšší. Stejně tak, pokud jste měli v minulosti diagnostikovány určité nežádoucí stavy reprodukčního systému, vaše šance na rozvoj rakoviny vaječníků jsou vyšší. Může se jednat například o syndrom polycystických vaječníků a endometriózu.

Pokud chcete děti až moc, také riskujete

Člověk by řekl, že ženy užívající antikoncepci si riziko rakoviny musí zvednout, je to ovšem přesně naopak. Ženy, které užívají léky na plodnost, mohou mít vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků. Zajímavé ale je, že ženy, které byly těhotné a kojily své děti, mají nižší riziko dostat tento druh rakoviny. Naopak ženy, které nikdy těhotné nebyly, jsou vystaveny zvýšenému riziku.

Znáte ve svém okolí někoho, kdo na rakovinu vaječníků trpěl?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články