Podle studie, kterou vedl Bojing Liu ze Stockholmu, mohou střeva hrát zásadní roli při rozvoji Parkinsonovy nemoci. Onemocnění tam začíná a šíří se do mozku.
Vagusový nerv je desátý lebeční nerv, který vychází z lebky a zasahuje do střev. Větve nervu vedou do hltanu, hlasového aparátu, průdušnice, plic, srdce a gastrointestinálního traktu. Tento nerv řídí procesy jako je srdeční rytmus a trávení. Předchozí studie zjistily mechanismy spojující gastrointestinální trakt a nerv vagus s Parkinsonovou chorobou. Podle vědců však byly důkazy pro toto spojení vzácné a nekonzistentní.
Vagotomie snižuje riziko Parkinsona
V nové práci se vědci rozhodli zjistit, proč vagotomie snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Vagotomie se provádí k vyléčení nebo prevenci žaludečních vředů. Studie použila údaje ze švédských národních registrů. Pro práci byly vybrány lékařské záznamy 9430 pacientů, kteří podstoupili vagotomii v letech 1970 až 2010, a lékařské údaje 377 200 lidí, kteří zákrok nepodstoupili. Období sledování bylo více než 40 let – od data vagotomie po rozvoj Parkinsonovy choroby, úmrtí nebo emigraci ze Švédska.
Ukázalo se, že ve skupině, která podstoupila vagotomii, se Parkinsonova choroba vyvinula u 101 pacientů (1,07%). V kontrolní skupině byla diagnóza stanovena u 4829 pacientů (1,28%). Rozdíly mezi skupinami byly tedy statisticky nevýznamné. Když se však vědci podívali na provedení vagotomie, ukázalo se, že u pacientů, kteří podstoupili kmenovou vagotomii, se onemocnění vyvinulo méně často. Tato intervence zahrnuje řezání hlavní větve vagusového nervu, zatímco u selektivní jsou řezány pouze některé větve.
Výsledky jsou důkazem hypotézy
Po dobu pěti a více let sledování se Parkinsonova choroba rozvinula u 0,78% pacientů, kteří podstoupili trunkální vagotomii, a u 1,08%, kteří podstoupili selektivní vagotomii. Po zohlednění komorbidit a stavů jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc, diabetes, kardiovaskulární a revmatologická onemocnění a osteoartróza, vědci zjistili, že riziko rozvoje Parkinsonovy choroby u těch, kteří podstoupili trunkální vagotomii, bylo nejméně 5 let před začátkem pozorování o 40% nižší než u těch, kteří takovou operaci nepodstoupili.
Bojing Liu vysvětluje: „Výsledky lze považovat za předběžný důkaz hypotézy, že Parkinsonova choroba může začít ve střevech. Dalším důkazem je skutečnost, že lidé s Parkinsonovou chorobou často zažívají problémy, jako je zácpa. Tyto problémy často vznikají několik desítek let před rozvojem parkinsonismu. Předchozí studie navíc ukázaly, že lidé, u kterých se následně rozvine Parkinsonova choroba, mají ve střevech bílkoviny, které hrají klíčovou roli při rozvoji této nemoci.