Oteklé nohy dokáží pěkně znepříjemňovat život. Přivolejte úlevu pomocí 10 domácích léčebných metod a cvičení

Oteklé nohy umějí být nepříjemným problémem. Většinou nebolí, ale často je provází pocit těžkých a unavených nohou. Zbavte se otoků díky těmto tipům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bezbolestné otoky chodidel nebo kotníků jsou běžné a mohou se vyskytnout z různých důvodů. Lékařka Dyane Tower říká, že když nohy otékají, ať už kvůli tlaku, nečinnosti, zranění nebo nějaké jiné příčině, cirkulace krve do a z nohou se zpomalí a krev se začne hromadit v krevních cévách rozložených podél vašich prstů, pat a kotníků. Naštěstí existují některé domácí prostředky, které mohou otok snížit rychleji, a zvýšit tak vaše pohodlí. Zde je 10 tipů k vyzkoušení.

Pijte hodně vody

I když se to může zdát neintuitivní, dostatek tekutin ve skutečnosti pomáhá snižovat otoky. Když vaše tělo není dostatečně hydratované, zadržuje tekutinu, kterou má. To přispívá k otokům.

Hýbejte se

Pokud sedíte nebo stojíte na jednom místě delší dobu, například v práci, může to vést k otokům nohou. Pokuste se každou hodinu trochu pohnout. Dejte si třeba malou zdravotní procházku na toaletu, nebo procházku kolem bloku v čase obední pauzy, nebo si jenom rozpohybujte nohy v kolenou a kotnících v kanceláři.

Zvedněte nohy nad úroveň srdce

Když spíte, opřete si nohy o polštáře nebo jakékoliv vyvýšené místo, klidně i o štos knih, pokud nemáte zrovna polštář po ruce. Chcete-li snížit otok nohou během těhotenství, zkuste zvednout nohy několikrát denně přibližně na 20 minut a snažte se vyhnout dlouhému sezení. Když můžete, postavte se na nohy.

Vyložené nohy pomáhají zmírnit otok nohou iZdroj fotografie: Depositphotos

Zmírněte otok kompresními ponožkami

Kompresní ponožky lze nalézt v drogerii nebo i v obchodě s potravinami. Nabízejí se v různých gramážích a stupních komprese, takže nejlepší je začít s lehčími ponožkami, a poté najít druh, který poskytuje největší úlevu.

Pravidelně doplňujte hořčík

Pokud zadržujete vodu, můžete mít nedostatek hořčíku. Pomoci může konzumace potravin s jeho vysokým obsahem. Potraviny bohaté na hořčík, které můžete přidat do svého jídelníčku, jsou například mandle, tofu, kešu, špenát, tmavá čokoláda, brokolice, avokádo. Užívání hořčíku denně může pomoci s otokem. Ale předtím, než začnete užívat jakýkoli doplněk, zeptejte se svého lékaře. Doplňky hořčíku nejsou vhodné pro každého, zvláště pokud máte nemocné ledviny nebo srdce.

Namočte nohy do koupele s Epsomskou solí

Epsomská sůl neboli síran hořečnatý nemusí pomoci jen při bolestech svalů. Může také snížit otok a zánět. Epsomská sůl odvádí toxiny a zvyšuje relaxaci. Připravte si tedy studenou lázeň s touto solí a nechte v ní nohy ponořené po dobu alespoň 15 až 20 minut. Jen se ujistěte, že máte Epsomskou sůl prověřenou Státním ústavem pro kontrolu léčiv, aby bylo její použití bezpečné.

Koupel nohou v studené vodě zmírňuje otok iZdroj fotografie: Depositphotos

Změňte stravovací návyky

Snížení příjmu sodíku, který obsahuje i běžná kuchyňská sůl, může pomoci snížit otok ve vašem těle, včetně otoku nohou. Rozhodněte se pro verze svých oblíbených jídel s nízkým obsahem sodíku a snažte se omezit přidávání soli do jídel.

Pokud máte nadváhu, zhubněte

Nadváha může způsobit snížený krevní oběh, což vede k otokům dolních končetin. To často vede ke zvýšenému namáhání nohou, což způsobuje bolest při chůzi. Rovněž může vést k tomu, že budete víc vyhledávat sezení, což způsobí hromadění tekutiny v nohou. Hubnutí může pomoci zmírnit napětí v nohách a snížit jejich otok.

Dopřejte si masáž chodidel

Masáž na oteklé nohy může být skvělá a podporuje relaxaci. Pevnými tahy a mírným tlakem masírujte chodidla nebo si je nechte od někoho namasírovat. Pevnými tahy směrem k srdci. To může pomoci přesunout tekutinu z oblasti a opět snížit otok.

Masáž nohou pomáhá zmírnit otok iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvyšte příjem draslíku

Nedostatek draslíku může přispět k vysokému krevnímu tlaku a zadržování vody. Pokud nemáte žádná stravovací omezení, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na draslík, jako jsou sladké brambory, bílé fazole, banány, losos, pistácie či kuře. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, zejména problémy s ledvinami, o přidání velkého množství draslíku do stravy se poraďte se svým lékařem.

Cvičení, které zmírní otok nohou

  • Pokud jste nuceni dlouho stát, čas od času se postavte na špičky. Krev v nohou se pasivně pohybuje. A když spustíte svalovou pumpu, rozhýbete tím žilní cévy.
  • Představte si, že si přes nohu přetahujete punčochu. Uchopte pevně chodidlo rukama, ale ne příliš těsně, a předstírejte, že natahujete punčochu. Začněte u chodidla, pokračujte na hlezenním kloubu, na bérci, koleni, stehně, až k tříslu. Ani na okamžik neztraťte kontakt s pokožkou.
  • Cvičení s názvem Vakuum se provádí jak pro trénink břišních svalů, tak pro posílení vnitřních orgánů a prevenci otoků dolních končetin. Lehněte si na záda, paže mějte podél těla, pokrčte nohy v kolenou. Vydechněte vzduch a vtáhněte žaludek co nejvíce dovnitř. Zůstaňte v této poloze po dobu, kterou vydržíte, a uvolněte se. Opakujte několikrát. Pro zkomplikování úkolu se doporučuje provádět cvičení vsedě a pomalu zvyšovat moment svalového napětí.

Kdy navštívit lékaře

Každý člověk je jiný. V závislosti na tom, co způsobuje otok, každému může fungovat něco jiného z výše zmíněných tipů. Takže pokud jeden nefungoval, zkoušejte dál. Jestli žádný z těchto domácích léků nezmírní vaše oteklé nohy nebo zpozorujete třeba i jiné příznaky, vezměte na pomoc lékaře. Tyto otoky mohou naznačovat změněný zdravotní stav, který je třeba léčit. Pokud jste těhotná, konzultujte s lékařem užívání jakýchkoliv doplňků i zvýšení fyzické aktivity.

Co vám nejvíc pomáhá v boji s otoky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články