Krev ve stolici může být vzkazem od rakoviny. Sledujte barvu a jiné projevy, abyste byli schopni rozlišit ji od banality

Krev ve stolici může být důsledkem mnoha příčin, včetně život ohrožujících onemocnění. Ujistěte se, že je vaše zdraví v pořádku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se ve vaší stolici objeví krev, rozhodně byste tento příznak neměli nikdy nechat jen tak být (zejména pokud několik dní přetrvává). A přestože se může v některých případech jednat pouze o nevinnou záležitost, jde podle odbornice Alana Biggers především o příznak toho, že je něco v nepořádku s vaším trávicím systémem – a to až po život ohrožující onemocnění, jako je například Crohnova choroba nebo dokonce rakovina. 

Černá nebo jasně červená barva stolice 

Krev ve stolici může být důsledkem krvácení v horní nebo dolní části gastrointestinálního traktu, což znamená, že se může lišit také její barva. V případě kompletně černé stolice se jedná zpravidla o krvácení v horní části trávicího traktu (ústa, jícen, žaludek a horní část tenkého střeva) – obecně platí, že čím tmavší je krev, tím výše je zdroj krvácení. 

Naproti tomu jasně červená krev ve stolici bývá obvykle známkou krvácení do dolní části trávicího traktu (tlusté střevo, konečník a řitní otvor) – červenou barvu má především proto, že krev nemohla projít žaludkem a proto nedošlo k jejímu strávení. Příčiny tohoto problému však bývají zpravidla nebezpečnější, a proto byste v tomto případě měli být velmi obezřetní. Níže se můžete seznámit se specifickými zdravotními problémy, které může červená krev ve stolici znamenat: 

Anální trhlina ve sliznici konečníku

Anální trhliny jsou malé, tenké trhliny ve sliznici konečníku, které mohou v některých případech začít krvácet a způsobovat tak nepříjemnou bolest při vyprazdňování. V tomto případě jde však o nevinný problém, který většinou sám od sebe během několika dní odezní. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Gastroenteritida

Gastroenteritida je souhrnné označení pro stavy, které způsobují žaludeční nevolnost. Podle odborníků tento problém způsobují zpravidla virové nebo bakteriální infekce – v závislosti na okolnostech a příznacích (které mohou zahrnovat krvavý průjem) pak může lékař označit, zda infekci způsobila například otrava jídlem nebo střevní chřipka.  

Bolestivé hemeroidy

Hemeroidy jsou zduřelé žíly v dolní části konečníku, které mohou vzniknou při námaze během vyměšování tvrdé stolice. Jde však opět o velmi snadno řešitelný problém, kdy vám lékař buď předepíše léky, nebo vám doporučí chirurgickou operaci. Problém hemeroidů spočívá spíše v tom, že jsou zpravidla velmi nepříjemné, což může nepěkně narušit váš den.

Peptické vředy

Peptické vředy jsou otevřené vředy, které mohou vzniknout ve sliznici žaludku nebo v dvanácterníku. Většinou jde o důsledek infekce bakterií Helicobacter pylori nebo dlouhodobého užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Léčba tohoto problému se vždy řeší chirurgicky.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Divertikuly

Divertikuly jsou malé kapsy, které se mohou vytvořit uvnitř tlustého střeva a které jsou velmi náchylné k infekci nebo zánětu – někdy mohou prasknout a začít krvácet, což se odrazí také na vaší stolici. K tomuto problému však většinou není potřeba žádná léčba a doktor vám spíše doporučí jíst potraviny s vyšším obsahem vlákniny, které prospějí funkci vašeho trávicího systému. 

Zánětlivé onemocnění střev

Jasně červená krev ve stolici může být také příznakem zánětlivých střevních onemocnění, jako je například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida – k léčbě tohoto problému lékaři většinou volí antibiotika, ovšem v závažnějších případech vám může být doporučena chirurgická operace. 

Anální píštěl

Anální píštěl je malý tunel, který může vzniknout mezi koncem střeva a kůží v blízkosti konečníku. Ve většině případech jde o důsledek infekce, která způsobí hromadění hnisu v okolních tkáních – když hnis odtéká, zanechává za sebou píštěl, ze které může nadále vytékat hnis nebo krev. Tento problém lze řešit užíváním předepsaných léků.

iZdroj fotografie: Freepik

Polypy tlustého střeva nebo rakovina

Nejhorším možným scénářem, který může způsobit krvácení z konečníku, jsou polypy tlustého střeva (zhoubné či nezhoubné) nebo rakovinné nádory trávicího traktu. V tomto případě je samozřejmě důležité začít příčinu řešit ihned, abyste zvýšili svou šanci na vyléčení, co nejvíce to jde. 

Jaké zkušenosti máte s krvavou stolicí vy?

Zdroj: MedicalNewsToady

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články