Bolesti v chodidlech, zejména v oblasti paty, mohou indikovat nebezpečné příčiny, které bez ošetření nabírají postupem času na síle.
S bolestí paty, či obecně chodidla, se pravděpodobně setkal již každý z nás. Podle zaměstnanců neziskové organizace Mayo Clinic tuto nepříjemnost může způsobit celá řada faktorů, a to včetně úrazu, nadváhy, zánětu nebo v mnoha případech volba nevhodné obuvi. Tento problém byste ovšem neměli snášet dlouho, protože příčiny, které bolest způsobují mohou v průběhu času nabrat na intenzitě a stát se nebezpečnějšími. Seznamte se proto se nejčastějšími příčinami bolesti pat a jejich správnou léčbou.
Reaktivní artritida
Reaktivní artritida je onemocnění, které postihuje především klouby a vzniká v důsledku prodělaných infekcí, jako je kapavka, salmonelóza, úplavice nebo další onemocnění, která postihují gastrointestinální trakt. Charakteristickými příznaky reaktivní artritidy jsou kromě nekonečné bolesti pat také nepříjemné pocity v oblasti genitálií a zánět kloubů nebo očí.
Léčba: S léčbou reaktivní artritidy si poradí především váš lékař. Nezkoušejte se proto problému zbavit pomocí vlastních sil – většinou lidé průběh akorát zhorší.
Deformační artróza
Artróza je nejčastější onemocnění kloubů, které postihuje téměř 80 procent lidí, jejichž věk přesáhl padesáti let. Její nárůst ovšem s přibývajícím věkem stoupá až na 90 procent. Ačkoliv jde především o deformaci a destrukci vašich kloubů, artróza může postihnout i vaše paty.
Léčba: Cílem léčby artrózy bývá ve většině případů pouhé zmírnění bolesti. Toho lékaři docílí tím, že:
- Injekčně aplikují kyselinu hyaluronovou do poškozeného kloubu, která zmírní zánět a zvýší pohyblivost.
- Vedou pacienta ke snížení hmotnosti, díky čemuž nebudou klouby tak namáhány.
- Doporučení pacientovi nahradit poškozený kloub umělým kloubem.
- Nařídí pacientovi užívat kontrastní sprchy ke snížení otoku v okolí kloubu.
- Odkážou pacienta na citronovou masáž.
Zlomenina patní kosti
Zlomenina patní kosti nebo případné praskliny v této oblasti mohou být způsobeny v mnoha případech tak, že si toho člověk ani nevšimne. Příznaky se v takových případech začnou projevovat až po nějaké době, kdy se vlivem častého namáhání paty podstatně zhorší.
Léčba: Způsob léčby vždy závisí na typu zlomeniny. U některých zlomenin lze dokonce použít i nechirurgickou léčbu, jako je například znehybnění nohy v sádrové botě. Pomoci však může také metoda RICE, která v překladu znamená odpočinek, přikládání ledového obkladu na nohu, nošení kompresní punčochy a opírání nohou o stěnu.
Bursitida
Pokud často přemáháte vaše klouby, může se u vás rozvinout bolestivý zánět tíhového váčku nebo-li bursitida. Ta vzniká zanícením tekutinou naplněných váčků, které promazávají a odlehčují třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti vašich kloubů. Důsledkem tohoto problému je bolest, která se objeví v momentě, kdy vyvinete na postižený kloub sebemenší tlak.
Léčba: Jako jeden z mála problémů může bursitida sama od sebe odeznít. Lékař vám však může předepsat antibiotika nebo injekci na zmírnění bolesti. Pokud však infekce dosáhla kritického stavu, budete muset podstoupit chirurgický zákrok k odstranění postižené burzy.
Plantární fasciitida
Plantární fasciitida neboli syndrom patní ostruhy je zánět plantární fascie, která spojuje patní kost s ostatními částmi chodidla (zejména s prsty). Jedním z nejčastějších příznaků tohoto problému je samozřejmě nevídaná bolest paty, která vás s největší pravděpodobností nenechá spát.
Léčba: Lékaři pro toto onemocnění ještě nevymysleli žádnou univerzální léčbu. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak tento stav zmírnit a zabránit jeho dalšímu rozvoji:
- Snížení zátěže nohou (žádný běh a žádná přílišná chůze).
- Pokládání ledu na nohy.
- Než vstanete z postele, protáhněte vaše nohy, abyste v místě bolesti nezpůsobili po ránu šok.
Jak se zbavujete bolestí pat vy?