Chronická únava značí blížící se smrt. Jak jí aktivně přecházet? Míra vyčerpání se měří na stupnici PFS

Je vědecky dokázáno, že s únavou lze bojovat aktivním životním stylem a že správně zvolená fyzická zátěž nejenom zvyšuje kvalitu života, ale může jej značně prodloužit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Únava s věkem roste a starší lidé se často potkávají s pocitem chronického vyčerpání. Tak se někdy i běžné aktivity stávají bitvou o přežití. Na základě výzkumů uvádí Anna Guildford, Ph.D., že pokud tyto stavy přetrvávají delší dobu, často mohou být, zejména pro lidi ve vyšším věku, znakem blížícího se konce. Ve snaze pochopit vazby mezi tím, jaký vliv má fyzické aktivita na pocit únavy, se o slovo hlásí věda. Ta přišla v posledních letech se zajímavým zjištěním.

Únava se dá změřit

Únava se může jevit jako velmi nepolapitelný a hodně subjektivní pocit fyzického nebo psychického vyčerpání. V současné době už existuji účinné mechanizmy, jak únavu změřit. Doktorka Nancy Glynn z Pittsburghské univerzity se podílela na sestavení účinné metody. Ta slouží jako nástroj na měření únavy u starších lidí. Jedná se o tzv. Pittburghskou stupnici únavy (PFS). 

U vzorků přes 3 000 účastníků bylo prokázáno, že lidi s nejvyšším skóre měli více než dvounásobnou pravděpodobnost úmrtí v nejbližších 2-3 letech než účastníci s nižším skóre. PFS je deseti otázkový dotazník, který se zaměřuje na fyzickou a duševní únavu po provedení aktivity s pevnou intenzitou a trváním u lidí nad 60 let, jako je třeba míra vyčerpání po hodině rychlé chůze nebo rovněž pocit únavy po dvou hodinách sledování televize.

Únava u starší ženy iZdroj fotografie: Depositphotos

Souvislost mezi aktivitou a únavou

Starší lidé se často ve snaze zpomalit životní tempo zbavují fyzické zátěže, jejich aktivita úměrně tomu klesá, a rovněž roste míra únavy po fyzické zátěži. A to je moment, který inspiroval vědce ke zkoumání vztahu mezi únavou, fyzickou aktivitou a úmrtností. Zajímalo je, jestli jsou starší lidé unavení pod vlivem tělesné zátěže nebo snad proto, že nemají žádnou nebo jenom minimální zátěž a že se takzvaně příliš šetří.

Už zmíněná doktorka Nancy Glynn přišla se zajímavými výsledky, které možná zas až tak překvapivé nejsou, a sice že pod vlivem zvýšené tělesné aktivity dochází k snížení pocitu únavy. Je tedy vědecky prokázáno, že správná míra fyzické zátěže u starších lidí dokáže odstranit pocit únavy a prodloužit tím život a výrazně zlepšit jeho kvalitu i ve vyšším věku.

Jaká aktivita vám pomáhá zbavit se pocitu únavy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články