Příznaky rakoviny tlustého střeva: Čím dřív začnete jednat, tím větší je šance na uzdravení

Případů rakoviny tlustého střeva přibývá v souvislosti s nezdravým životním stylem. Zda se netýká právě vás, zjistíte podle prvních příznaků, kterými se projevuje.

Kreslený obrázek týmu lékařů, jak prohlížejí střeva i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rakovinu tlustého střeva není snadné v počátečních stádiích odhalit, ale jde to. Aby se vám to povedlo, musíte napřed vědět, po jakých příznacích se máte dívat. Čím dříve totiž navštívíte lékaře, tím dříve bude vaše nemoc odhalena a vaše šance na uzdravení o hodně vzrůstá. Jak snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva již naše redakce JakZdravě psala dříve. Je třeba vyhýbat se některým potravinám.

Jaké příznaky hlídat?

Podle webu Zdravě jsou toto hlavní příznaky, které se objevují při rakovině tlustého střeva, jako první.

Anémie (chudokrevnost)

Prvním příznakem, který nemusí být hned na první pohled patrný, je anémie. Chudokrevnost je důsledkem krvácení (i drobného) z nádoru. Anémii doprovází další příznaky, jako je bledost kůže a sliznic, slabost a neustálá únava.

Krev ve stolici

S krvácením z nádoru souvisí krvavá stolice. Ze začátku se nejedná o žádné masivní krvácení, takže odhalit malinké množství krve ve stolici jde pouze diagnostickým testem na okultní krvácení. Pokročilejší stav už odhalíte podle tmavé stolice, případně podle krvavého průjmu.

Hlen ve stolici, průjem, zácpa

Jakákoli změna konzistence vaší stolice je v tomto případě varovným signálem, že je třeba navštívit lékaře. Náhlá změna stolice může znamenat průjem nebo zácpu. Pokud se stolicí odchází i hlenový sekret a stolice je kvůli němu podezřele a neobvykle slizká, vyhledejte lékaře.

Žena držící se za břicho, v ruce drží toaletní papír a v pozadí stojí záchod iZdroj fotografie: Freepik
Bolest a nepříjemné pocity v břiše po úspěšně vykonané stolici nejsou v pořádku

American Cancer Society na svých stránkách zdůrazňuje, že změny v konzistenci stolice ale musí trvat déle než několik dní, aby se jednalo o symptom. Jednodenní průjem není příznakem rakoviny tlustého střeva, stejně tak jako jím není ani příležitostná zácpa.

Doprovodné příznaky břišního nepohodlí

Často se za varovné příznaky rakoviny tlustého střeva považují také nepříjemné pocity v oblasti střev. Hlavně bolesti břicha nebo mírný pocit plnosti či nafouknutí po stolici. Jak zmiňuje také web Healthline, je ještě třeba sledovat neobvyklý a výrazný úbytek na váze. Ten patří k varovným příznakům rakoviny obecně.

Nepanikařte a poraďte se s lékařem

Pokud jste u sebe objevili některý z výše uvedených příznaků, rozhodně nepanikařte. Od správné diagnostiky máte lékaře, který vaše obavy buď potvrdí nebo vyvrátí. Proto se obracejte v případě pochybností na něj. Mějte na paměti, že kolorektální karcinom patří mezi nejčastější druhy rakoviny, jak jste se již na webu JakZdravě mohli dozvědět, a tudíž opravdu není radno jeho nebezpečí podceňovat.

Jak často si kontrolujete barvu stolice vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články