Světem se šíří nové mutace viru covid-19. Každá je něčím jiná a jinak reaguje na lidský organismus. Co je tedy důležité vědět?
Virové onemocnění covid-19 už postihlo celý svět. Jeho nové mutace se ale šíří dál a jsou stále více nebezpečné. Každá je totiž trošku jiná, má jiné reakce na lidské tělo a také potencionálně jinak mohou jednotlivé mutace reagovat na vakcínu, která byla vyrobena pro původní koronavirus. Proč k těmto změnám dochází a co je důležité vědět?
Proč koronavirus mutuje?
To že u viru covid-19 dochází k mutacím a změnám je podle odborníků zcela běžný úkaz, který také předpokládali. Všechny RNA viry časem mutují, některé ale více než jiné. To platí například i u klasické chřipky, která pravidelně mění. Dalším důvodem změn virů může být jejich geografické přizpůsobení. V různých koutech světa jsou totiž různé podnební a jiné podmínky a jejich přizpůsobením vznikne nová, geneticky odlišná varianta téhož samého viru.
Které mutace koronaviru již známe a čím se odlišují?
Jednou z prvních výraznějších mutací koronaviru je jeho britská verze, oficiálně zaznamenávaná jako B. 1. 1. 7. Tato varianta vznikla v jihovýchodní Anglii na přelomu září 2020 a velmi rychle se rozšířila nejen po celém Spojeném království, ale také po světě. Vyznačuje se především mnohem rychlejším šířením, agresivnější reakcí na lidský organismus a také tím, že postihuje nejen rizikové skupiny ale i zdravé lidi mladší 40 let.
Další variantou koronaviru je jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána v oblastech Kalifornie a Brazílie. Nyní je oficiálně evidována pod názvem B. 1. 351 a vyznačuje se především svou vlastností znovu infikovat i osoby, které již koronavirem nakažené byly a narušuje tak jejich přirozenou imunitu vůči tomuto viru. Jedná se také o zatím nejagresivnější typ, který způsobuje těžký průběh této nemoci. Vědci zatím zkoumají, jakou reakci bude mít tento typ mutace na vakcíny, které byly vytvořené proti původní verzi covid-19.
Bude mutací koronaviru více?
Podle vědců je jednoznačnou odpovědí ano. Dokud se totiž covid-19 bude šířit, bude se přizpůsobovat novým a aktuálním podmínkám a tím budou vznikat nové geneticky upravené mutace tohoto viru. Jaké změny to však u konkrétních typů přinese, není známo. Pro vědce a lékaře je nyní tedy důležité sledovat veškeré reakce tohoto viru na již vytvořené vakcíny a podle toho postupovat v jejich vylepšování a v tvorbě dalších případných vakcín.