Barnesův test: Poruchu štítné žlázy můžete s jistotou odhalit sami. Jediné, co potřebujete, je teploměr

Pokud trpíte únavou, nadměrným pocením či menstruačními problémy, je možné, že na vině je porucha funkce štítné žlázy. Její zdraví můžete otestovat obyčejným teploměrem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

MUDr. Broda O. Barnes, Ph.D. byl známý endokrinolog, který věnoval více než 50 let svého života výzkumu, výuce a léčbě štítné žlázy a souvisejících endokrinních dysfunkcí. MUDr. Barnes tvrdil, že onemocnění štítné žlázy, zvláště jeho snížená funkce, hypotyreóza, je mnohem rozšířenější problém, než se oficiálně uvádí. Proto vyvinul a propagoval diagnostický test funkce štítné žlázy, který se stal známým jako Barnesův test bazální teploty. Tento test si můžete jednoduše provést z pohodlí domova.

Barnesův test bazální teploty

MUDr. Barnes tvrdil, že hypotyreózou trpí více než 40 % populace, což je podstatně více než oficiálně odhadovaných 5 %. Vyvinul proto jednoduchý test, jehož podrobnosti zveřejnil v roce 1942 v časopise Americké lékařské asociace (JAMA). Lékaři tento test nikdy nebyl oficiálně přijat, nicméně v současné době jej propagují někteří zástupci alternativní medicíny

Jak Barnesův test bazální teploty provést 

Barnesův test se provádí vložením teploměru do podpaží na 10 minut ihned po probuzení. Proto je vhodné si teploměr nachystat k posteli večer před ulehnutím. Menstruující ženy by měly, dle MUDr. Barnese, provádět test ideálně 2.-3. den menstruace, jelikož jejich bazální teplota v průběhu cyklu kolísá. Test samozřejmě nebude průkazný ani když jste právě nachlazení, nemocní, probíhá ve vašem těle nějaký zánět nebo trpíte pokročilou artritidou. Všechny tyto situace totiž bazální teplotu těla ovlivňují.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak Barnesův test bazální teploty vyhodnotit

Jak jsme již výše zmínili, teplota se měří v podpaží, v případě digitálního teploměru počkáte dokud nezapípá, u starého rtuťového čekáte oněch zmíněných 10 minut. Pokud se teplota pohybuje mezi 36,6 °C a 36,8 °C je vše v pořádku.

Teplota nižší než 36,6 °C je dle MUDr. Barnese vysoce indikativní pro hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy, zejména pokud jsou přítomny hypotyreózní příznaky (např. zimomřivost, bušení srdce, únava a další). Teplota vyšší než 36,8 °C  svědčí naopak o hypertyreóze, tedy zvýšené funkci štítné žlázy. Mezi její příznaky patří například úzkost, podrážděnost, nervozita, zvýšené pocení a vypadávání vlasů.

Jak s výsledky testu naložit

Barnes se domníval, že mnoho běžných onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny, deprese, artritidy, cukrovky, běžného nachlazení, angíny, ušních infekcí, zdánlivé lenosti u dětí, různých menstruačních poruch a kožních onemocnění, je způsobeno hypotyreózou, případně jejich příznaky zhoršuje. Pokud tedy trpíte některými příznaky a Barnesův test bazální teploty bude naznačovat  ať už sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy, rozhodně doporučujeme návštěvu lékaře, který provede další vyšetření.

Jak vám Barnesův test dopadl?

Zdroj: MedicalNewsToday, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články