Výzkum odpověděl na otázku, jak se dožít 90 let. Dle vědců má velký vliv nejen cvičení, ale i výška a váha. Podívejme se, kdo má tedy šanci se takto vysokého věku dožít.
Kdo by nechtěl žít do 100 let a těšit se přitom plné síle a zdraví? Ve druhé polovině 80. let 20. století byl zahájen dlouhý, 20 let trvající výzkum, který se snažil tajemství dlouhověkosti odhalit. MUDr. Shilpa Amin, lékařka se specializací na gerontologii, vysvětluje výsledky tohoto výzkumu.
Jak výzkum probíhal
V roce 1986 se vědci z lékařského centra Maastrichtské univerzity v Holandsku rozhodli zjistit, co přesně za dlouhověkostí stojí. Po dobu 20 let studovali život 120 852 mužů a žen ve věkové skupině od 55 do 70 let. Lékaři zkoumali fyzické údaje, shromažďovali informace o volnočasových aktivitách, stravovacích návycích i zlozvycích, jakými jsou například kouření a pití alkoholu.
Odborníci vzali také v úvahu intelektuální úroveň účastníků studie. Hlavní důraz však lékaři kladli na výšku a hmotnost zkoumaných osob. Odborníci se zajímali o to, jaké vlastnosti budou mít lidé, kteří žijí do 90 let. Na konci experimentu vědci údaje vyhodnotili. 90 let se dožilo 433 mužů a 944 žen.
Výsledky studie
Z výzkumu vyplynulo, že ženy vyšší než 175 cm měly o 31 % větší šanci dosáhnout 90 let oproti ženám nižším než 160 cm. Svou roli hrála u žen také váha, štíhlé ženy, které si svou váhu udržely či ještě zhubly, se dožily vyššího věku než ty, které byly silnější a v průběhu experimentu přibraly. U mužů se naopak váha ukázala nepříliš důležitým faktorem. Podle vedoucího výzkumníka Lloyda Brandtse, měli všichni muži různou výšku i hmotnost. Jejich šance na dlouhověkost byla ovlivněna fyzickou aktivitou, konkrétně každodenním cvičením.
Muži, kteří byli cíleně fyzicky aktivní více než 90 minut denně, měli o 39 % vyšší pravděpodobnost, že dosáhnou věku 90 let než ti, kteří cvičili méně než 30 minut denně. Ženy, které cvičily 30-60 minut denně, měly o 21 % vyšší pravděpodobnost, že dosáhnou věku 90 let. Fyzická aktivita byla vyhodnocena jako důležitější faktor pro dlouhověkost než např. nekouření či zdržování se pití alkoholu.
Jak se dožít vysokého věku
Svou výšku nikdo ovlivnit nemůže. Co ale ovlivnit lze, je tělesná hmotnost a důraz na každodenní cvičení. Není nutné si hned pořizovat permanentku do fitka, přihlásit se do Ocelového muže či zaběhnout maraton. Začněte pozvolna, zvlášť pokud nejste na fyzickou aktivitu zvyklí. Někomu vyhovují procházky, jinému plavání či jóga. Důležitá je pravidelnost, dlouhodobost a postupné zvyšování zátěže.
Jak vysokého věku myslíte, že se dožijete?