Bolest v zadní části kolena může být způsobena poškozením vazů, autoimunitním onemocněním i zánětem. Níže naleznete možné příčiny bolesti a tipy na rychlou úlevu.
Koleno je největší kloub v těle a jednou z oblastí, které jsou nejvíce náchylné ke zranění. Ortoped MUDr. Timothy Gosset tvrdí, že některá zranění kolen se nakonec zhojí sama, jiná vyžadují lékařský zákrok. Níže naleznete některé z příčin bolesti zadní části kolen.
Skokanské koleno – patelární tendinitida
Jedná se o poranění šlachy, která se projevuje bolestí úponu čtyřhlavého svalu stehenního v oblasti pod kolenem. K tomuto zranění nejčastěji dochází při skoku nebo změně směru, například při hraní volejbalu nebo basketbalu. Tyto pohyby mohou způsobit drobné trhliny. Šlacha oteče a oslabí se. Bolest se časem zhoršuje. Mezi další příznaky patří slabost, ztuhlost a potíže s ohýbáním a narovnáváním kolena.
Zánět šlachy stehenního svalu (zranění podkolenní šlachy)
Stehenní svaly se táhnou po zadní straně stehna a umožňují ohýbat koleno. Pokud dojde k poranění jednoho z těchto svalů, pocítíte silnou náhlou bolest. Zranění dvojhlavého stehenního svalu způsobuje bolest v zadní části kolena. Mezi další příznaky patří např. otok, modřiny a slabost v zadní části nohy. Tento typ zranění je běžný u sportovců, kteří rychle běhají při sportech, jako je fotbal, tenis nebo atletika. Pokud se před sportovním výkonem protáhnete, můžete tomuto zranění předejít.
Bakerova cysta
Bakerova cysta je vak naplněný tekutinou, který se tvoří v podkolenní jamce. Tekutina uvnitř této cysty se nazývá synoviální tekutina, která slouží jako mazivo pro kolenní kloub. Pokud však trpíte artritidou nebo máte koleno poraněné, může jí tělo produkovat příliš. Tekutina se nahromadí a vytvoří cystu.
Mezi příznaky patří bolest v koleně a za ním, otok za kolenem, ztuhlost a potíže s pohybem. Tyto příznaky se mohou při aktivitě zhoršit. Pokud cysta praskne, pocítíte ostrou bolest v koleni. Bakerovy cysty někdy samy odezní. K léčbě velké nebo bolestivé cysty může být nutné aplikovat steroidní injekce nebo drenáž cysty.
Natržení menisku
Meniskus je chrupavka, která stabilizuje kolenní kloub. Každé koleno má dva menisky – jeden na každé straně kolene. S přibývajícím věkem meniskus slábne a degeneruje a je pravděpodobnější, že se při jakémkoli otáčivém pohybu roztrhne. Při natržení menisku můžete slyšet „praskání“. Zpočátku zranění nemusí bolet.
Dalšími příznaky natržení menisku jsou ztuhlost kolena, otok, slabost, zablokování nebo ustupování kolena. Pomoci vám může klidový režim, ledování a zvýšená poloha postiženého místa. Pokud se stav sám nezlepší, může být nutný chirurgický zákrok.
Chondromalacie
K chondromalacii dochází, když se chrupavka uvnitř kloubu rozpadne. Může ji způsobit zranění kolena nebo postupné opotřebení způsobené věkem, artritidou nebo nadměrnou zátěží. Hlavním příznakem je tupá bolest za čéškou. Bolest se může zhoršovat při chůzi do schodů nebo po delším sezení.
Mezi další příznaky patří potíže s pohybem za určitý bod, slabost nebo vybočení kolena, pocit praskání nebo skřípání při ohýbání a narovnávání kolena. S bolestí může pomoci led, volně prodejné léky proti bolesti a fyzioterapie. Jakmile je chrupavka poškozena, chondromalacie nezmizí. Poškozenou chrupavku může opravit pouze operace.
Artritida
Artritida je degenerativní onemocnění, při kterém se postupně opotřebovává chrupavka, která tlumí a podpírá kolenní kloub. Bolest při artritidě můžete zmírnit cvičením, injekcemi a léky proti bolesti. Revmatoidní artritida a další zánětlivé formy onemocnění se léčí léky, které tlumí reakci imunitního systému a snižují zánět v těle.
Hluboká žilní trombóza
Hluboká žilní trombóza je krevní sraženina, která se tvoří v hluboké žíle uvnitř nohy. Pocítíte bolest v noze, zejména když se postavíte. Mezi další příznaky patří např. otok nohy, teplo v dané oblasti a zarudlá kůže. Je důležité, abyste co nejrychleji vyhledali lékaře. Sraženina se může uvolnit a dostat se do plic. Když se sraženina usadí v plicní tepně, nazývá se plicní embolie, a ta může být život ohrožující.
Tipy na úlevu od bolesti:
- Odpočívejte, koleno příliš nezatěžujte.
- Koleno pravidelně ledujte.
- Noste kompresní obvaz.
- Vždy, když to jde, mějte koleno ve zvýšené poloze (podepřené polštáři).
- Používejte berle nebo hůl.
Kdy navštívit lékaře
Lékařskou péči byste měli vyhledat, pokud se u vás vyskytnou následující příznaky:
- Postižená noha je zarudlá.
- Noha je velmi oteklá.
- Máte velké bolesti.
- Máte horečku.
- V minulosti se u vás vyskytly krevní sraženiny.
Okamžitou lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v případě, že pociťujete:
- Silnou bolest.
- Náhlý otok nebo teplo v noze.
- Potíže s dýcháním.
- Noha neudrží vaši váhu.
- Změny vzhledu kolenního kloubu.
Co se osvědčilo při bolestech vám?