Přestože zvracení způsobují zpravidla potíže s trávicím traktem, může tento ochranný reflex organismu varovat před horším nebezpečím.
Zvracení je ochranný reflex organismu, během kterého se tělo zbavuje látek dráždící trávicí trakt (například špatné jídlo, přebytek alkoholu nebo nevhodné léky). Často jde o nezávažný problém, který neznamená pro jedince žádné nebezpečí a sám od sebe během určité doby odezní. Jak ovšem říká odbornice Stacy Sampson, jeho příčiny mohou být často mnohem nebezpečnější, než si pacienti myslí. Abyste proto předešli problémům, níže se můžete seznámit s tím, jak zastavit zvracení a kdy si raději zavolat záchranku.
Zvracení, které vyžaduje záchrannou pomoc
Zvracení se může objevit v důsledku různých problémů, jako je například onemocnění jater a žlučníku, štítné žlázy, slinivky břišní nebo žaludku. V takovém případě většinou příznaky během několika dní (s postupem léčby) odezní a pacient nemusí mít o své zdraví žádné obavy. Horší je to v případě, kdy se tento nepříjemný příznak objeví v důsledku silné bolesti, mozkového nádoru nebo toxémie. Vždy byste proto měli volat záchrannou službu, pokud zvracení doprovází následující příznaky:
- bolest na hrudi
- silné bolesti břicha nebo křeče
- rozmazané vidění
- slabost a závratě
- horečka
- stolice ve zvratcích
- krvácení z konečníku
- zelené zvratky nebo zvratky s příměsí krve
- silná bolest hlavy
- příznaky dehydratace (žízeň, sucho v ústech, řídké močení a tmavě zbarvená moč)
Všechny výše uvedené příznaky v kombinaci se zvracením mohou odkazovat na skryté nebezpečí uvnitř vašeho těla, které byste měli neprodleně řešit. Pokud však příčinu zvracení znáte nebo zvracení samotné nic nedoprovází, můžete vyzkoušet některé tipy, které vám jej pomohou zmírnit:
Pijte dostatek tekutin
Abyste zabránili případné dehydrataci, měli byste v době, kdy nezvracíte, pít vždy dostatek tekutin – nemusí to být pouze čistá voda, skvěle pomáhají také sycené nápoje s kyselou příchutí (například zázvorové pivo nebo limonáda). Některým lidem také výrazně pomáhá mátový čaj, který účinně tlumí dávicí reflex. Nebo si můžete zakoupit v lékárně speciální roztoky, které vás před dehydratací ochrání.
Vyhněte se ostrým pachům
Ostré pachy nebo jiné dráždivé látky mohou zvracení výrazně zhoršit. Jedná se především o cigaretový kouř, vůně parfémů, některá jídla, nebo také pobyt v určitém prostředí (zejména horkém a vlhkém). Zvracení může zhoršit také blikání světel a jízda autem.
Jezte lehká jídla
Přestože je při zvracení těžké pomyslet na jídlo, rozhodně byste si ho neměli odepírat. Jíst byste měli zpočátku především želé, krekry a tousty, a jakmile se vám udělá lépe, můžete do své stravy přidat kaši, ovoce, slané potraviny a potraviny bohaté na zdravé sacharidy. Vynechat byste měli naopak kořeněná a tučná jídla – ta žaludek akorát ještě více podráždí. Kromě toho byste neměli jíst hrubou stravu dříve než 6 hodin po posledním zvracení.
Pokud jsou příčinou zvracení léky, přestaňte je užívat
Léky patří mezi jednu z nejčastějších příčin zvracení, a proto pokud vaše potíže nastávají po jejich konzumaci, jednoduše byste se jejich konzumaci měli vyhýbat. Samozřejmě je důležité se o tomto kroku prvně poradit s svým lékařem, který vám buď předepíše léky jiné, nebo vyhledá alternativní řešení.
Dopřejte si dostatek odpočinku
Větší aktivita během nevolnosti problém akorát zhorší. Pokud zvracíte, zůstaňte raději v posteli a na procházku do supermarketu si zajděte, až se vám udělá lépe. Zejména byste si měli dopřát dostatek zázvoru a pít hodně vody.
Jak zvracení řešíte vy?