Bolest za krkem se už neobjeví, hravě si s ní poradí primitivní domácí cviky

Bolest krku vám může velmi snadno znepříjemnit každodenní život. Pokud se s ní potýkáte i vy, vyzkoušejte tyto jednoduché cviky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest za krkem či jeho ztuhlost je poměrně častý problém, ke kterému může dojít v důsledku hned několika příčin, včetně nevhodné polohy během spánku, špatného držení těla či sedavé práce. Nejintenzivnější může být přitom po ránu, načež se pak několikrát dostaví během dne. S příznakem však lze bojovat poměrně snadno, a to podle serveru WebMD pomocí osvědčených domácích cvičení, která mimo jiné nevyžadují žádné náčiní. 

Hluboký předklon dolů a protažení trapéz 

Uvolnit krk vám pomůže jógová pozice uttanásana, která vyžaduje pouze hluboké předklánění směrem dolů. Jedná se o skvělý způsob, jak protáhnout oblast krku a zároveň ho uvolnit od přílišného napětí. Cvičení provedete tak, že si stoupnete rovně a začnete pomalu spouštět svůj trup, abyste se břichem dotknuli stehen. Pokud můžete, položte dlaně na zem a poté kompletně uvolněte svou hlavu. V pozici chvíli vydržte a poté si vydechněte. 

Příčinou nepříjemné bolesti krku může být rovněž napětí v trapézech, které obepínají oblast krku. Svaly lze však dle lékařky Lauren Jarmusz uvolnit následujícím cvičením: 

  • Položte si pravou ruku na zadní část hlavy a druhou ruku si dejte za záda. 
  • Začněte pravou rukou pomalu přitahovat hlavu k pravému rameni, dokud vám to nebude příliš nepříjemné. 
  • V položte vydržte alespoň 10 až 15 sekund a poté cvičení opakujte na levou stranu.
Muž sedí za počítačem iZdroj fotografie: Freepik
S bolestí za krkem si dokáží snadno poradit osvědčené domácí cviky

Zastrkování brady 

Velmi dobře se osvědčilo také cvičení zvané zastrkování brady. Tato technika pomáhá uvolnit hluboké krční flexory, které ovlivňují pohodlí krku a zabraňují nadměrnému přepínání svalů.

Během 60 sekund se můžete snadno zbavit bolesti krku a ztuhlé šíje. Nejlepší způsoby bez kontraindikace

Jednoduše si lehněte na záda a přitáhněte bradu co nejvíce k hrudníku. V této poloze setrvejte zhruba po dobu pěti sekund a následně ho opakujte ještě desetkrát. Pro získání maximálního účinky proveďte ještě dvě další série o stejném počtu opakování. 

Pomoci vám mohou i jednoduché cviky s použitím lakrosového či tenisového míčku, které jsme již na webu JakZdravě popisovali.

Jak se tato cvičení osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články