Starověká technika čchi-kung: Zlaté cvičení, které omlazuje celé tělo. Stačí začít pár minutami denně

Čchi-kung je způsob, jak podpořit zdraví, omladit tělo a zvýšit výdrž. Ti, kteří tuto techniku praktikují denně, tvrdí, že pozitivních výsledků lze dosáhnout do tří týdnů od zahájení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Číňané věří, že být šťastný znamená být zdravý a žít bez starostí. Pokud chcete omladit svůj organismus bez vyčerpávajícího cvičení, zázračných pilulek a hledání elixíru života, stačí pravidelně provádět několik jednoduchých cvičení čchi-kung, což v překladu znamená Podpora Měsíce. Certifikovaná instruktorka jógy Courtney Sullivan říká, že o tyto typy čínského cvičení je veliký zájem, protože lidé rychle dosáhnou hmatatelných výsledků.

Zlaté cvičení, které omladí celé vaše tělo

Cvičení čchi-kung je tradičním cvičením čínské medicíny, které slouží k rozproudění čchi, tedy životní energie. Je velmi prospěšné pro celé tělo i mysl. Jedná se o komplexní cvičební systém, z nějž vám dnes popíšeme jednu techniku.

Technika čchi-kung

Postavte se, narovnejte záda, dejte chodidla k sobě a trochu pokrčte nohy. Ruce by měly být spuštěné a uvolněné a pohled by měl směřovat dopředu. Co nejvíce se uvolněte a několikrát se krátce nadechněte a vydechněte, na nic nemyslete. S výdechem se předkloňte tak, abyste měli ruce pod koleny. 

Nohy by měly zůstat ve stejné poloze, hlava mírně skloněná dolů a brada by se měla dotýkat hrudníku. Zadržte na několik vteřin dech. Při nádechu nosem pomalu narovnejte tělo a zvedněte ruce nad hlavu. Otočte dlaně vzhůru a představte si, že držíte obrovský balón (měsíc). Pozor na prsty, měly by směřovat dovnitř. Mírně prohněte záda a zadržte na dvě vteřiny dech. Pomalu spusťte ruce a vydechněte ústy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak často cvičit

Výše popsaná technika se považuje za jeden cyklus. Za kvalitní trénink se považuje deset až dvacet těchto cyklů. V prvním měsíci jich bude stačit deset. Zátěž zvyšujte postupně, ale nezapomeňte trénovat každý den, nejlépe dvakrát denně.

Po dokončení cyklu se vraťte do výchozí polohy, uvolněte všechny svalové skupiny a vydržte pět minut v klidu. Můžete cítit proudění tepla, které obklopuje vaše tělo, to je energie čchi, která vás omlazuje. Představte si, že všechny negativní emoce procházejí vašima rukama a nohama a odcházejí pryč. Důležité je představovat si tok energie a neprovádět cvičení mechanicky, jinak nedosáhnete žádného výsledku.

Jak poznáte, zda cvičíte správně

Mnoho lidí, kteří čchi-kun cvičí pravidelně říká, že proudění energie čchi je velmi jemné, takže v těle téměř necítíte žádné teplo, jen jeho náznak. Existuje řada indicií, které vám napoví, že jste cvičení provedli správně:

  • Pocit tepla, mravenčení nebo vibrace v dlaních. Pokud cítíte neobvyklý pocit v rukou, zejména uprostřed dlaní, znamená to, že energie aktivně proudí.
  • Husí kůže po celém těle: Tento pocit jasně ukazuje na tok energie. V tomto případě je snadné zjistit, kde přesně se husí kůže objevuje nebo kde prakticky není cítit. Ve druhém případě to znamená, že bloky v těle narušují tok energie a stojí za to s nimi pracovat.

Po cvičení si důkladně promněte dlaně a poté si masírujte obličej odspodu nahoru (od brady až po čelo), následně masírujte oblast od temene hlavy až po krční páteř. To vám pomůže uvolnit napětí v těle, které proudění energie v těle blokuje. Pokud cítíte bolest v určitých částech těla, nemasírujte je, pouze na několik minut položte dlaně na problematickou oblast. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto cvičením?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články