Jak v 50 vypadat na 30 let: Pětiminutové cvičení zmírní vrásky a podpoří celkový výraz obličeje

Obličejová jóga prokazatelně oddaluje a zmírňuje projevy stárnutí. Tento cvik účinně uvolňuje spodní čelist a odstraňuje stres a napětí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V neustálé snaze o elegantní stárnutí a pocit vnitřního klidu hledá mnoho lidí přírodní a cenově dostupné možnosti, které jim pomohou vypadat a cítit se lépe. Jak potvrzuje fitness expert Daniel Bubnis, M.S., skvělou metodou je obličejová jóga. Dnes se zaměříme především na uvolnění dolní čelisti. Navrhované cvičení vám zabere jen 5 – 15 minut denně.

Obličejová jóga

Obličejová jóga zahrnuje masáže a cviky, které stimulují svaly, pokožku a lymfatický systém. Tato technika je navržena tak, aby zjemnila a uvolnila svaly obličeje a pomohla zmírnit napětí, stres a obavy. Může vám také pomoci přestat dělat výrazy obličeje spojené s těmito pocity. Některé výzkumy potvrzují, že cviky, jako jsou ty v obličejové józe, mohou zlepšit vzhled vašeho obličeje a zmírnit projevy stárnutí.

Důležitost uvolněné spodní čelisti

Přesuňte pozornost na spodní čelist. Cítíte v ní napětí? Jak pevné máte zuby? A vaše rty? Tlačíte reflexivně čelist dopředu? Nebo si neustále podpíráte čelist rukou? Tyto pouhým okem nepostřehnutelné zvláštnosti mají s přibývajícím věkem velký vliv na váš vzhled. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uvolněná poloha dolní čelisti totiž ovlivňuje vzhled celého obličeje, tvorbu vrásek, stárnutí obličeje a také naši vnitřní pohodu – sevřené zuby a rty jsou známkou neustálého stresu (všimněte si, že u malých dětí jsou ústa vždy pootevřená a dolní čelist uvolněná). Uvolněním dolní čelisti se hluboce zklidní svaly celého obličeje. Vypozorujete-li napětí, vědomě se uvolněte.

Cvik na uvolnění dolní čelisti

Existuje také super trik. Je to skvělé cvičení, které vám zabere maximálně čtvrt hodiny. Zaujměte vodorovnou polohu na jakémkoli povrchu, který je pro vás pohodlný. Ležet můžete na koberci či na posteli nebo na gauči, důležité je, abyste se cítili pohodlně. Uvolněte celé tělo. Otevřete ústa. Vyplázněte jazyk. Jazyk vyplázněte co nejvíce. 

Pozornost zaměřte na uvolnění celého těla a obzvláště dolní čelisti. Vydržte 5 až 15 minut. Až skončíte – jemně a opatrně zavřete ústa a veškerou pozornost věnujte dolní čelisti – po statickém napětí se svaly uvolní – je důležité, abyste to cítili, abyste znovu nezatínali zuby jako reflex, ale nechali je i rty napůl otevřené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další cviky obličejové jógy

1. Odlehčení napětí

Stimulace tohoto akupresurního bodu pomáhá snižovat napětí očí. Můžete jej použít ke zklidnění během dne nebo před usnutím. Před cvičením si umyjte ruce i obličej.

 • Stiskněte na 30 sekund vnitřní koutek očí.
 • Poté kružte jemně jedním směrem po dobu 30 sekund.
 • Opakujte v opačném směru.

2. Kruhy kolem očí

Toto cvičení zvyšuje cirkulaci kyslíku a zmírňuje otoky. Používejte lehké doteky.

 • Prsteníčky položte na vnitřní stranu obočí.
 • Jemně poklepávejte prsty směrem k vnější straně obočí.
 • Několik vteřin tlačte na spánky.
 • Pokračujte poklepáváním nad lícními kostmi až k vnitřnímu koutku očí.
 • Pokračujte po dobu 30 sekund.

3. Vyhlazení čela

Toto cvičení uvolňuje čelní sval, což je velký sval na přední straně čela. Tento sval je často přetěžován, což může způsobovat ztuhlost, strnulost a projevy stresu.

 • Položte konečky prstů na střed čela směrem dovnitř.
 • Jemně zatlačte konečky prstů do čela a pohybujte přitom prsty směrem ke spánkům.
 • Uvolněte prsty.
 • Pokračujte po dobu 30 sekund.

Jak často cvičíte obličejovou jógu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články