Jak zlepšit držení těla: Klidový cvik vleže zpevní svaly kolem páteře a je po bolesti

Bolesti v zádech patří k velmi častým důvodům pracovní neschopnosti. Přispívá k nim současný způsob života, ve kterém převažuje sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud chcete předejít vzniku problémů se zády, je třeba se jim věnovat. Pracujete-li především vsedě a během dne pohybu příliš nedáte, tak byste měli ve volném čase trochu tělo procvičit. Tím posílíte svaly, které během dne zahálí, a protáhnete ty, jež jsou přetěžované, říká certifikovaný osobní trenér Daniel Bubnis. Když necháte svaly bez pohybu, bolesti v zádech se časem ozvou i u vás.

Jak vzniká špatné držení těla

Vadné držení těla je způsobeno oslabením svalového aparátu, pokud člověk zanedbává vhodnou pohybovou aktivitu. Páteř je totiž udržovaná ve správném postavení pomocí systému svalů, kloubů a vazů. Zeslábne-li svalový aparát a dochází-li ke svalové dysbalanci, vznikají kulatá nebo plochá záda či labilní postoj. Náprava je možná pomocí vhodného cvičení pod vedením fyzioterapeuta. Pacient se naučí doporučené cviky, které pak pravidelně doma cvičí. Tím může dojít ke zlepšení vadného postoje.

Co způsobuje vadné držení těla

Má-li člověk ochablé svaly a vzniklo u něho vadné držení těla, může docházet k nepříjemným každodenním bolestem ramen, zad a krku. Negativně může být ovlivněn krevní oběh i trávení a dýchání. Kvůli bolestem páteře člověk často marodí, což se může promítnout i do finanční stránky jeho života. Pro posílení svalů v okolí páteře lze cvičit třeba následující cvik, jenž posiluje zádové svaly, trup a nohy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zacvičte si každý den

Lehnete si na měkkou gymnastickou podložku, čelem se opřete o podlahu. Nohy roztáhněte tak, aby byly od sebe na vzdálenost šíře boků. Nyní se pokuste zvednout horní část těla, a to co nejvýše dovedete. Měli byste se při tomto cviku cítit pohodlně. Ruce jsou podél těla, dlaně otočené dolů. Potom zvedněte pomocí stehenních svalů nohy, přičemž váha těla bude soustředěna na pánev, břicho a dolní část žeber. V poloze vydržte až 60 sekund. Cvik opakujte 10krát. Uvidíte, že se bolestem zad vyhnete.

Jaké jsou vaše oblíbené cviky na posílení zádových svalů?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články