Inkontinence moči a plynatost nemusí být problém ani po šedesátce. Řešením je 5 snadných cviků na posílení pánevního dna

Na posilování svalů pánevního dna lidé často zapomínají, přitom jde o velmi důležitou část těla. Jejich oslabení může způsobit například močovou inkontinenci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pánevní dno se skládá ze svalů, šlach a vazů, které tvoří houpací síť v dolní části pánve a které napomáhají správné funkci močového měchýře a zajišťuje stabilitu a oporu pro spodní břišní orgány. Jak říká Jennifer Mathe, pokud se člověk potýká v této oblasti těla s problémy, může to vést například k močové inkontinence, sníženému libidu nebo dokonce výhřezu pánevních orgánů. Abyste proto předešli problémům, níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími cviky, které posílí vaše pánevní dno. 

1) Zvedání pánve do vzduchu 

Tento osvědčený cvik pomáhá účinně posilovat pánevní dno a zadní strany stehen. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla položte na zem. Ruce nechte natažené podél těla a stiskněte svaly pánevního dna. S nádechem, pomalu a kontrolovaným pohybem, začněte zvedat pánev nahoru, aby na zemi zůstaly pouze vaše ramena. V této poloze vydržte 20 vteřin, poté vydechněte, pomalu uvolněte boky a cvičení 3krát až 10krát opakujte.

2) Prkno v pohybu

Nyní si opět lehněte na zem, přetočte se na břicho a natáhněte končetiny rovně před sebe. Poté přitáhněte lokty k tělu a začněte zvedat trup tak, abyste se drželi země pouze svými lokty a špičkami chodidel – lokty by měly být pod úrovní ramen a vaše předloktí a dlaně položené na zemi. Jakmile budete v pozici, nadechněte se a kontrolovaným pohybem začněte posouvat svůj trup dopředu, aby ramena byla na úrovni vašeho předloktí. Poté vydechněte, vraťte se zpět do pozice a cvičení opakujte 15krát. 

3) Poloviční dřepy s opřenými zády 

Dřepy jsou velmi užitečným cvikem pro celé vaše tělo. Abyste však posílili své pánevní dno, mnohem lépe se osvědčily poloviční dřepy, a to se zády opřenými o zeď. Jednoduše se postavte zády ke zdi, zpevněte tělo a pokrčte kolena. Poté natáhněte ruce před sebe a klesněte do polovičního dřepu, aby vaše stehna a lýtka tvořila úhel 90 stupňů – níže neklesejte. V této pozici vydržte alespoň 60 sekund, poté se uvolněte a cvičení opakujte 2krát až 10krát.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Rozevírání nohou do stran

Nyní si opět lehněte rovně na záda, ruce položte podél boků, pokrčte kolena a zvedněte nohy do vzduchu. Vaše lýtka by nyní měly být rovnoběžně se zemí a měly by svírat úhel 90 stupňů. Nadechněte se a nohy a kolena začněte pomalu rozevírat směrem do stran co nejvíce od sebe. Poté vydechněte, vraťte se do výchozí pozice a napněte svaly pánevního dna. Cvičení opakujte 10krát až 20krát.

5) Poloha kočky

Postavte se na všechny čtyři tak, aby ruce byly na úrovni ramen a kolena na úrovni boků. Hlavu nezaklánějte a snažte se jí držet rovnoběžně se svými zády. Nyní se nadechněte a vyhrbte záda co nejvíce do vzduchu, přičemž pánev tlačte dolů. Poté vydechněte a vraťte se do výchozí polohy a cvičení opakujte 10krát až 20krát. 

Které cviky pro posílení pánevního dna se nejvíce osvědčily vám? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces