Jóga má ve skutečnosti na tělo větší dopad, než je veřejnosti známo. Proč ji začít praktikovat bez ohledu na věk a pohlaví?

Stále větší počet sportovců začleňuje jógu do svého tréninkového plánu. Přesto se jí věnuje více žen než mužů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Americký učitel jógy Simon Park začal s cvičením po nehodě na motocyklu. Po rehabilitaci se zapsal na studia jógy, stal se učitelem a v roce 2007 získal ocenění jako jeden z nejvlivnějších a nejtalentovanějších učitelů jógy nové generace. Parkův styl Liquid Flow Yoga silně ovlivňují jeho učitelé Shiva Rea, Richard Freeman, Maty Ezraty, Joan White a Dharma Mitra. Kombinuje tradiční a moderní jógu. Nyní Park vyučuje ve studiu Kale & Cake Studio v Mnichově.

Jóga je oblíbenější u žen

Simon Park se prostřednictvím jógy naučil spoustu věcí, především soucit a trpělivost s ostatními včetně té se sebou samým. Díky tomuto cvičení věří, že věci se stávají přesně tehdy, kdy se mají stát. „Největší lekcí, kterou vás jóga učí, je nechat věci jít. Uvědomujete si, že nic není navždy a všechno pomine,“ řekl.

Podle jeho názoru jógu cvičí spíše ženy, protože tento druh pohybu velice vyhovuje ženskému tělu. Má vyrovnávací účinek a ovlivňuje hormonální, nervový a emoční systém. Především však existuje velká komunita ženských jóg.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jít do studia jógy a setkávat se s podobně smýšlejícími lidmi je důležitým bodem pro ženy, ale zatím ne pro muže. Ti se ve studiu cítí mezi pružnými ženami nesví. Jóga je však o tom dělat vše nejlépe, jak v danou chvíli dovedete. Muži se díky cvičení mohou dostat do kontaktu se svou ženskou stránkou nebo nelineární mužskou stránkou.

Jde o sílu, stabilitu a povědomí

Je přirozené, že ženy jsou více v kontaktu s lidskou fyziologií, hormonálním systémem a menstruačním cyklem. Díky tomu mají k józe blíž. Důležitou roli při jejím cvičení však hraje také flexibilita, stabilita, síla a vědomí. Právě proto jde o jeden z nejlepších tréninkových doplňků pro jakýkoli sport. Zvyšuje efektivitu tréninku a zotavení.

Chcete-li sportovat na vysoké úrovni, musíte se naladit na sebe, svou psychiku a své tělo. Je potřeba je uvést do harmonie a pracovat s nimi, ne proti nim. Pokud to dokážete, můžete překonat mnoho překážek.

iZdroj fotografie: Unsplash

To často vede k vyšší výkonnostní úrovni než u takzvaných klasických tréninkových metod. Jóga je proto skvělá pro všechny od tanečníků přes fotbalisty až po horolezce. Mnoho psychologů ji doporučuje, protože učí sportovce nahlédnout do jejich nitra, najít klid a soustředit se. To vše tvoří důležitou součást jakéhokoliv sportu.

Zdroj: ISPO

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články