Už žádná bolest svalů, hravě si s ní poradí obyčejný tenisový míček

S bolestí svalů se setká čas od času každý. Když ale nemáte hned po ruce maséra nebo fyzioterapeuta, musíte si pomoci zbavit se bolesti svépomocí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho masážních technik, ale jen málo z nich se obejde bez speciálních pomůcek nebo asistence terapeuta. Přitom stačí použít k masáži obyčejný tenisový míček. Masáž svalů a jejich povázky (fascie) pomáhá k uvolnění a má pozitivní vliv také na klouby, svaly, vnitřní orgány a prokrvení celého těla.

Přínosy masáže tenisovým míčkem

Po masáži dochází k uvolnění svalů a svalových fascií. To vede, jak dokládá web Healthline, ke zvýšení rozsahu pohybu v kloubech, zvýšení svalového výkonu, snížení únavy po cvičení a snížení bolestivosti po náročném cvičení. Pokud budete tuto masáž provádět pravidelně a důsledně, brzy se dočkáte těch nejlepších výsledků. Nemusíte mít ani pevnou hodinu pro trénink, kdykoli si během dne vzpomenete, vezměte tenisák a dejte se do toho.

Masáž hýžďových svalů

Napjaté nebo namožené hýžďové svaly způsobují nepohodlí a často se bolest přenáší do dolní části zad a kyčlí. Jak je uvolnit pomocí tenisáku radí i web InertiaPhysio.

  1. Postavte se ke zdi a mezi stěnu a masitou část hýžďových svalů vložte tenisák.
  2. Pohybujte se nyní nahoru a dolů, ze strany na stranu, abyste našli místa, která jsou citlivá na tlak.
  3. Uvolněte se a směřujte svou váhu na stěnu a tenisový míček. Ten by měl na problematickou oblast vyvíjet tlak a masírovat ji.
  4. Tato masáž by měla trvat cca 30 sekund, přičemž by bolest měla ustupovat.
  5. Nezapomeňte stejný postup zopakovat i pro druhou půlku bolavého pozadí.
Dva tenisové míčky na tmavé látce iZdroj fotografie: Freepik
Tenisový míček dokáže perfektně nahradit drahé masážní pomůcky. Vyzkoušejte ho a zažijte pocit příjemného svalového uvolnění.

Nejčastější potížista – trapézový sval

Trapézový sval najdete za krkem, kde spojuje horní část zad a ramena. Je to velký sval, který je citlivý na stres, často bývá napjatý a bolestivý. Od toto už je jen krůček k bolesti krku, ramen a hlavy. Proto ho včas rozmasírujte postupem, který radí také web MbgMovement. V případě, že vás už bolí krční páteř, zkuste osm cviků na krční páteř, které před časem doporučovala naše redakce.

Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence

  1. Postavte se zády ke stěně a mezi zeď a horní část zad vložte míček tak, aby byl na jedné straně páteře.
  2. Pohybujte se pomalu všemi směry, abyste vyhledali to správné místo.
  3. Opřete se proti míčku a zkřižte ruce na hrudi.
  4. Pomalu se pohybujte nahoru a dolů, abyste rozmasírovali všechny uzlíky nebo bolavá místa.
  5. Vystřídejte stranu páteře a zopakujte cvičení.

Jestli se vám cvičení s míčkem zalíbilo, na JakZdravě jsme psali i o dalších způsobech, jak pomocí tenisáku provádět masáže dalších svalových skupin.

Jaké máte zkušenosti s masáží pomocí tenisového míčku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články