Bolesti krku se zbavíte už za pár minut, těchto 8 cviků ji zničí cobydup

Ztuhlé svaly je třeba rozhýbat a rozcvičit. Rozhodně ne nárazově, jde o uvolnění, ne o přeměnu v Hulka. Začněte jemně s těmito cviky a tam kde to bolí, netlačte.

Žena ve sportovním sahající si za krk s tváří pokřivenou bolestí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest nebo ztuhlost svalů podél krční páteře patří mezi jedno z nejčastějších trápení vůbec. Příčiny bývají různé, často jsou tyto bolesti spojené se špatným držením těla, spaním v nepřirozené poloze nebo mohou být následkem po úrazu. Řešení je ve většině případů snadné.

1. Krčení rameny

Postavte se rovně s rukama podél těla na šířku ramen a mírně pokrčenými koleny. Dlaně obraťte k tělu. Nyní pokrčte ramena nahoru, stáhněte dolů trapézový sval, vydržte v této poloze zhruba jednu sekundu a dejte ramena zpět dolů. Opakujte 8krát až 12krát. Toto cvičení doporučuje také web Healthline.

2. Nástěnné hodiny

Postavte se proti zdi. Na zápěstí si dejte gumu. Položte ruce na zeď. Jednu ruku nechte upevněnou, druhou natahujte gumu a přemisťujte ji tak, jakoby byla ručička hodin. Pravá ruka zahrnuje pravou polovinu pomyslných hodin, levá levou. Takže šest poloh pro každou ruku v 5 opakováních po 3 sadách.

3. Přitahování brady

Postavte se rovně, ruce na šíři ramen. Gumu si dejte pod nohy a gumu zvedejte rukou směrem k bradě, jako kdybyste si zapínali zip. Pomalu spouštějte dolů. Opakujte 8-12krát.

4. Rozpažování s gumou

Postavte se rovně, nohy na šířku ramen, kolena mírně pokrčená. Gumu upevněte nohama a pomalu zvedejte ruce do stran tak, aby byly nakonec rovnoběžně s podlahou. Lokty smějí být mírně pokrčené. Pak pomalu spouštějte dolů. Opakujte 8-12krát.

Žena cvičící s odporovou gumou iZdroj fotografie: Freepik
Pro některé cviky budete potřebovat odporovou gumu. Využití pro ni jistě najdete i při dalším tréninku.

5. Protažení trapézového svalu

Stůjte rovně, kolena mírně pokrčená. Pravou ruku položte na zadní část hlavy, druhou ruku dejte za záda. Pravou rukou přitahujte jemně hlavu k pravému rameni. Vydržte v poloze 10-15 sekund, opakujte na levé straně.

6. Hluboký předklon

Postavte se rovně a předkloňte se tak, že přilepíte břicho na stehna, položíte dlaně na zem a povolíte záda tak, aby se vám vyvěsila hlava. Krční svaly se uvolní. Pokud nedokážete dát dlaně na zem, smíte pokrčit kolena.

7. Zastrčení brady

Lehněte si na záda a přitáhněte bradu co nejvíce k hrudníku. Vydržte 5 sekund a opakujte desetkrát po třech sériích. O cvičení brady pro zmenšení dvojité brady jsme na JakZdravě již psali. Jedná se o podobný cvik.

20sekundový cvik, který udrží páteř v dobré kondici. Odezní bolesti a potíže

8. Andílek u zdi

Postavte se zády ke zdi, rozpažte a ohněte ruce v loktech do úhlu 90 stupňů. Nyní pohybujte pažemi nahoru a dolů tak, aby zůstaly v kontaktu se stěnou. Opakujte 10krát po 3 sériích.

Pokud se bolesti nelepší, nýbrž zhoršují, je lepší poradit se s odborníkem, jak doporučuje i web MedicalNewsToday. Naše redakce doporučuje kromě protahování také další způsoby, jak se vypořádat s bolestí krku.

Jaké cviky uleví na krční páteř vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články