Proti osteoporóze se dá zasáhnout: Vhodně zvolená pohybová aktivita nebolí a skvěle podpoří její léčbu

Osteoporózou trpí mnoho osob po celém světě. Její léčba spočívá většinou v užívání léků a úpravě životního stylu. Důležitým doplňkem léčby je i vhodná pohybová aktivita.

osteoporoza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fyzická aktivita je nezbytná pro zachování kvality života, a to i v případě osteoporózy, vysvětluje doktorka farmacie Zara Risoldi Cochrane, Pharm.D. Pohyb hraje společně se stravou důležitou roli v prevenci osteoporózy, ale nic není ztraceno ani při již přítomném onemocnění.

Fyzická aktivita při osteoporóze

Při mírných stavech osteoporózy je pohyb velmi užitečným doplňkem léčby, ale je důležité zvolit jeho vhodný druh – s nízkým dopadem. Cvičení posiluje kosti i svaly a pomáhá zpomalit ztrátu kostní hmoty související s věkem. V některých případech může i mírně zlepšit hustotu kostní tkáně. Kromě toho vhodně zvolená aktivita podporuje správné držení těla, zlepšuje pohyblivost, a tím snižuje riziko pádů.

Myslete na to, že v pokročilém stádiu osteoporózy už stačí jakýkoliv neopatrný pohyb, například i otočení v posteli při spaní, a může dojít ke zlomenině kosti. Z toho důvodu je nezbytné se o vhodnosti fyzické aktivity poradit s ošetřujícím lékařem.

Jóga při osteoporóze

Jóga může zmírňovat příznaky osteoporózy, zlepšit zdraví kostí a snížit riziko komplikací. Některé cviky také zvyšují sílu, zlepšují flexibilitu, stabilitu a pohyblivost, podporují správné držení těla a zmírňujít bolest. To vše pak usnadňuje každodenní život, zlepšuje koordinaci a snižuje riziko pádu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolem páteře je nespočet nervových zakončení, která lze vhodným pohybem stimulovat. Při svalové práci vzniká jakýsi mechanický stimul na kosti přímo pod nimi. Tím se spouštějí biochemické procesy v kostních tkáních, kdy jsou buňky odpovědné za kostní strukturu nuceny zvyšovat produkci, a kosti se pak stávají silnějšími. Následující cviky můžete zařadit do svého cvičebního plánu při osteoporóze.

Pozice prkna

Pozice prkna je základním cvikem pro získání síly. Posiluje ramena, hýžďové svaly a hamstringy. Podporuje také záda a jádro, což zlepšuje rovnováhu a držení těla. Pro získání benefitů z tohoto cviku je nezbytné vykonat ho správně.

Pozice psa hlavou dolů

Tato klasická pozice také podporuje správné držení těla. Posílíte pomocí ní celou přední stranu těla a protáhnete zadní stranu těla.

Pozice stromu

Velmi jednoduchá je i stromová póza, kterou byste měli co nejvíce opakovat. Posiluje svaly zad, trupu a nohou. Zlepšuje rovnováhu, držení těla a stabilitu.

Účinky jógy

Jóga pomáhá budovat svalovou a kostní sílu, které jsou nezbytné pro správné držení těla, rovnováhu a stabilitu. Pomocí cvičení lze navíc mírnit bolesti a snížit riziko vzniku zlomenin kostí. Jóga je oblíbená nejen kvůli samotné fyzické aktivitě, ale i pro věnování pozornosti každému pohybu, díky které je rozvíjeno uvědomění těla. Neoddělitelnou součástí jógy jsou dechová cvičení, která také pomáhají uvolnit tělo i mysl a zmírňují úzkosti a stres.

Jóga má údajně pozitivní vliv přímo též na minerální hustotu kostí u žen po menopauze. Mnohé ženy s osteoporózou pociťují při dlouhodobém cvičení jógy zmírnění bolestí a nepohodlí. Pro příznivé výsledky je nezbytné cvičit jógu dlouhodobě a ideálně každý den alespoň 15 minut. Při osteoporóze by ale měly být vykonávány jen vhodné jemné cviky s malým dopadem. Vyhněte se tedy například power józe nebo vinyase józe.

Jakou fyzickou aktivitu při osteoporóze vám doporučil lékař?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články