5 důvodů, proč si pořídit švihadlo a začít přes něj pravidelně skákat: Má rychlé výsledky a stačí 10 minut

Skákání přes švihadlo je méně oblíbená a využívaná aktivita, která však nabízí zajímavé přínosy pro vaše zdraví. Pomůže vám spálit více kalorií než běh.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Švihadlo je často podceňovaný nástroj, protože si jej většina lidí spojuje spíše se zábavou než s intenzivním tréninkem. Pravdou však je, že vám jeho používání dokáže pomoci zhubnout mnohem účinněji než běh nebo jízda na kole. Důvodem je podle odbornice Jennifer Mathe především skutečnost, že během skákání v rychlém tempu tělo zapojuje téměř všechny svaly, čímž začíná spalovat velké množství kalorií. Trénink můžete navíc provádět z pohodlí domova. 

1) 10 minut na švihadle = 30 minut běhu

Pouhých 10 minut tréninku se švihadlem ovlivní váš kardiovaskulární systém stejně tak, jako 30minutový běh. Pokud tedy máte během dne málo času na trénink a jiné aktivity, jedná se o skvělé řešení, jak si zasportovat a udržet se ve formě. Stejně tak tento druh pohybu zatěžuje klouby mnohem méně než poklus v přírodě nebo posilování v posilovně. 

2) Nejlepší kardio trénink

Skákání přes švihadlo je jednou z nejlepších forem kardio tréninku – odhaduje se, že již půlhodinový trénink vám pomůže spálit až 400 kcal! Takové výsledky vám nepřinese pravděpodobně žádný jiný pohyb ani trénink. Pokud tedy chcete zhubnout a udržet se ve formě, rozhodně si každé ráno zaskákejte – vaše tělo bude spokojené. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Komplexní cvičení na švihadle

Během skákání přes švihadlo nezapojujete pouze nohy a hýždě, ale také paže, ramena, předloktí, břišní svaly a dokonce i záda. To znamená, že se jedná o komplexní cvičení, které vám pomůže posílit a zpevnit úplně celé tělo (a tím pádem také odbourat veškerý tuk z jeho horní a dolní části). Mimo jiné pak pravidelné skákání přes švihadlo zlepšuje koordinaci, zvyšuje vytrvalost a zlepšuje rychlost. 

4) Silnější tělo

Trénink se švihadlem účinně pomáhá zvyšovat tepovou frekvenci a kardiovaskulární výkonnost – nemusíte ale trávit dlouhé hodiny skákáním, abyste pocítili očekávaný rozdíl. Důležitá je spíše pravidelnost, díky které zaznamenáte první výsledky již během několika dní. To se také projeví i v dalších pohybových aktivitách, například v běhu

5) Dobré výsledky za malou cenu

Obyčejné švihadlo, které vám postačí k dosažení výše uvedených přínosů, lze pořídit již za pár korun, a to téměř v každém sportovním obchodě. Jeho další výhodou je také skutečnost, že jej můžete používat prakticky kdekoliv – doma, na balkoně, v garáži nebo klidně na zahradě. K tomu, abyste si cvičení užili, vám stačí doslova kousek volného místa. Navíc se jedná o velmi malou pomůcku, kterou si můžete vždy přibalit do batohu.

iZdroj fotografie: Pexels

Jaké švihadlo vybrat?

Ještě než si švihadlo zakoupíte, měli byste se ujistit, že si vyberete to správné pro vás – není to tak jednoduché, jak to může vypadat. Na trhu jsou totiž k dispozici různé druhy z různých materiálů: 

  • Kožená švihadla: Vhodná volba pro pokročilejší cvičence, která jsou připravena na vysoce intenzivní trénink. 
  • Šňůry na skákání: Jsou poměrně těžké a pomalé. Jedná se však skvělou volbu pro začátečníky i pro děti. Pro pokročilé nemusí být dostatečně výkonné.
  • Plastová švihadla: Ideální volba. Jedná se o univerzální švihadla, která jsou vhodná jak pro začátečníky, tak i pokročilejší.
  • Kovová švihadla: Jsou velmi rychlá, a proto se jedná o vhodnou volbu pro ty, kteří se věnují crossfitu, fitness a bojovým sportům.

Jak často skáčete přes švihadlo vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články