Relaxační cvik urychlí procesy v těle, uleví od všemožné bolesti a je prospěšný i pro mysl. Stačí jeho polohu zaujmout na 15 minut

Provádění této jógové pozice 15 minut denně vám může pomoci předcházet mnoha zdravotním potížím, ale podpořit i jejich léčbu nebo odbourat stres.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Certifikovaná instruktorka jógy Courtney Sullivan doporučuje každý den vykonávat regenerační jógovou pozici Viparita Karani, při které jsou nohy opřené o stěnu směrem nahoru. Jedná se o pasivní polohu, kterou můžete vykonávat na úvod cvičení, na závěr pohybové aktivity nebo samostatně jako relaxaci po náročném dni. Přečtěte si, čím může být pro vás tento cvik přínosný.

Úleva od bolesti nohou

Pomocí této metody zregenerujete unavené nohy. Měla by být součástí vaší večerní rutiny obzvláště tehdy, jestliže celý den stojíte nebo chodíte. Zmírňuje křeče v nohách a v chodidlech. Vzhledem k tomu, že je při této poloze pomocí gravitace odlehčen tlak na cévy dolních končetin, je vhodná i pro prevenci a podpůrnou léčbu křečových žil.

Zmírnění otoků nohou

Otoky mohou být způsobeny zhoršenou funkcí krevního oběhu, některými onemocněními srdce a ledvin, ale mohou vznikat i při sedavém způsobu života, při častém cestování, špatném stravování nebo nošení nevhodné obuvi. Otoky mohou být také nežádoucím účinkem některých léků. Při většině z těchto problémů významně pomáhá pokládání nohou nahoru, kdy je odlehčen tlak na dolní končetiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uklidňující účinky

Tato jógová poloha je také forma relaxace a meditace. Budete 15 minut pouze sami se sebou, kdy máte čas se uklidnit, vyčistit mysl, odbourat stres, úzkost a napětí. V případě, že cvik doplníte hlubokým břišním dýcháním, ovlivňujete i dobré zásobení všech částí těla kyslíkem, a tím i celkovou regeneraci.

Vliv na trávení

Poloha s nohama vzhůru reguluje trávení a vyprazdňování. Doporučuje se těm, které trápí zažívací potíže. Pomáhá především při zácpě a nadýmání.

Další přínosy

Tento relaxační cvik může přinášet i další výhody. Patří mezi ně například úleva od bolesti sedacího nervu, zmírnění bolestí hlavy a migrény nebo zmírnění napětí v dolní části zad.

Jak pozici správně provést?

Základem pozitivních účinků tohoto cviku je jeho správné provedení.

  • Položte na zem přibližně 5 centimetrů od zdi polštář nebo složenou deku.
  • Sedněte si na polštář bokem ke zdi s nohama pokrčenýma v kolenou.
  • Rukou, kterou máte do prostoru, se opřete o zem. Pak jí pomalu protahujte a celou pokládejte na zem, až si lehnete na bok.
  • Poté se překulte na záda, nohy ponechte pokrčené a chodidla opřete o zeď.
  • Zapřete se do loktů, nadzvedněte záda i pánev a srovnejte se do správné pozice tak, abyste neleželi křivě, a zároveň vám to bylo pohodlné.
  • Polštář byste měli mít pod pánví i celou bederní oblastí tak, aby záda byla položená z polštáře na zem pozvolna. Nesmí být v žádné oblasti výrazný přechod.
  • Postupně natahujte nohy, aby byly zcela natažené, a nechte je celé opřené o zeď.
  • Ruce volně položte rozpažené na zem. Uvolněte se.
  • V této poloze setrvejte 15 minut. Můžete zavřít oči a zhluboka dýchat.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Rizika špatného provedení

Tento cvik většinou nepřináší žádné nevýhody. Dbejte ale na jeho správné provedení. Jestliže budete hýžděmi sjíždět z polštáře dolů směrem pryč od zdi, nebudete mít záda v kaskádové poloze, ale v přímém skoku od boků k ramenům. To by mohlo způsobit, že všechen tlak z nohou a pánve nebude proudit pozvolna do horní části těla, ale přímo do hlavy. To se projeví tlakem kolem čela, očí a spánků a ztíženým dýcháním z důvodu tlaku břišních orgánů na bránici. Řešením je nižší vypodložení nebo jeho posunutí dále od zdi.

Jaké relaxační cviky byste doporučili vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články