Cvičení prospívá tělu i duši. Kdo z nás by si nechtěl udržet zdravou váhu, posílit svalstvo a snížit riziko chronických onemocnění? Fyzická aktivita vám navíc zvedne náladu a zlepší spánek.
Vhodně zvolené cvičení vás dobije energií. Že už jste toto slyšeli milionkrát, přesto jste se nedokázali začít? Tak čtěte dál. Poradíme vám, jak na to.
Berte ohled na své zdraví
Nestyďte se zajít k doktorovi a zeptat se ho, jaký druh cvičení zvolit. Doktor vás prohlédne a poradí vám, čeho se případně vyvarovat. Pokud nejste na pohyb zvyklí a je vám přes 45 let, neberte to na lehkou váhu. Ani pro lidi s dobrou kondicí není dobré přepínat své síly. Zaděláváte si tak na problémy, které se mohou vyjevit klidně až v pozdějším věku.
Vytyčte si cíle
Je dobré mít nějaké cíle, ke kterým směřujete. Motivovaný člověk je úspěšnější. Pokuste se ale zůstat nohama na zemi a nenakládejte si na sebe ze začátku příliš. Vytvořte si tedy plán, kdy budete postupně přidávat na obtížnosti. Pokud chcete například docílit toho, že uběhnete pět kilometrů, začněte s kratšími vzdálenostmi. Postupně můžete navyšovat. Buďte trpělivý, uvidíte, že to bude stát za to.
Jaké cviky zvolit?
Zeptejte se svého doktora, co vám doporučí. Není od věci obrátit se i na profesionálního trenéra. Do začátku je to rozhodně dobrá investice. Existuje několik druhů cvičení.
- aerobní cvičení
- silový trénink
- intenzivní trénink na intervaly neboli HIIT
- cviky na balanc a stabilitu
Aerobní cvičení bývá základem každého tréninku. Jde o určitý úsek, kdy jste neustále v pohybu. Zvedá se vám tepová frekvence a vy spalujete tuky. Silový trénink je dobrý na budování svalové hmoty a síly. HIIT je čím dál víc populární typ cvičení, kdy opakujete krátké intervaly náročných a méně náročných cviků a odpočinků. Cviky na balanc a stabilitu posilují svalstvo a zlepšují rovnováhu.
Protahovat, protahovat, protahovat!
Každý trénink byste měli zakončit řádným protažením. To je totiž klíčové pro zlepšování vaší pohyblivosti a regeneraci. Pokud protažení vynecháte, začnou se vám zkracovat svaly a vaše pohyblivost se dokonce zhorší. Nesmíte ho tedy vynechávat. Nejlepší jsou protahovací cviky. Můžete zkusit i hodiny jógy. Tam vám ukážou pozice, které jsou vhodné i pro začátečníky a zažijete velmi příjemné uvolnění.
Zvykněte si cvičit
Zkuste zařadit cvičení do vašeho týdenního rozvrhu. Udělejte si z něj pravidelnou činnost. Tak se vám nestane, že byste z rutiny vypadli a nad cvičením zanevřeli. Brzy si na něj zvyknete a sami pocítíte, že je vám mnohem lépe. Důležité je si volit trénink tak, aby vás příliš nevyčerpal a zároveň nenudil. Proto je dobré si alespoň do začátků přizvat trenéra. Odborník vám pomůže a sestaví série cviků přímo na míru.