Hubnutí za pomocí masáže: 5 akupresurních bodů na těle, jejichž masírování slibuje ztrátu na váze

Studie prokázaly, že akupresura je při kontrole hmotnosti skutečně efektivní. Dokáže zrychlit metabolismus, snížit hladinu stresu a utlumit i vaši chuť k jídlu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje několik snadných a účinných způsobů, jak zvýšit svůj metabolismus. Jak vysvětluje nutriční specialista Grant Tinsley, Ph.D., mnohé z těchto metod spočívají v jednoduchých změnách stravovacích návyků a životního stylu. Jiné se zaměřují na akupresurní body. Pouhá minutová masáž níže popsaných tlakových bodů vám pomůže zhubnout bez námahy a cvičení. Tato čínská metoda snižuje chuť na jídlo a zlepšuje trávení.

Co je akupresura

Akupresura je druh masážní terapie, při níž se na určité body na těle působí manuálním tlakem. Akupresura je praktikou tradiční čínské medicíny (TCM), která je podobná akupunktuře s tím rozdílem, že místo jehel používá tlak konečků prstů, a to i pokud ji provádíte sami na sobě – bez účasti zkušeného akupunkturisty.

Akupresura údajně pomáhá při řadě onemocnění, od nevolnosti přes bolesti hlavy až po bolesti svalů. Lékaři TCM tvrdí, že akupresury se dosahuje pomocí tlakových bodů podél energetických drah v těle, které podporují volný tok energie neboli čchi.

Akupresura a hubnutí

Akupresura vám může pomoci regulovat hmotnost hned několika způsoby. Předpokládá se, že vaši tělesnou hmotnost ovlivňuje stres, rychlost a účinnost trávení a rychlost metabolismu. Všechny tyto faktory lze pomocí akupresurních bodů ovlivnit. Některé tlakové body dokonce ovlivňují chuť k jídlu a hladinu cukru v krvi, což z akupresury činí potenciální doplněk tradičních metod hubnutí, jako je dieta a cvičení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co na to věda

Výzkum akupresury a hubnutí je omezený. Současná literatura však naznačuje, že akupresura může být při hubnutí skutečně účinná. V malém systematickém přehledu z roku 2019 bylo analyzováno sedm studií s cílem určit potenciální vliv aurikulární akupresury na výsledky hubnutí.

Aurikulární akupresura je specifický typ akupresury, který stimuluje tlakové body ucha. Studie zahrnuté do analýzy porovnávaly použití akupresury samotné (nebo s jinými intervencemi) s jinými experimentálními léčebnými postupy nebo bez léčby.

Výsledky studie

Autoři zjistili, že ušní akupresura byla účinná při snižování celkové tělesné hmotnosti i indexu tělesné hmotnosti (BMI) účastníků studie. Tyto výsledky zůstaly konzistentní bez ohledu na to, zda byla akupresura aplikována samostatně nebo spolu s dietou a cvičením. Zjistili také, že čím déle akupresuru využíváte, tím větší vliv na tělesnou hmotnost i BMI má.

1. Dui Tuang bod 

Jedná se o jeden z nejdůležitějších bodů kontroly chuti k jídlu na vašem těle. Leží přesně mezi nosem a ústy. Masírujte jej, když jste ve stresu, který máte tendenci zahánět přejídáním.

2. Bod chuti k jídlu

Na uších se nachází přibližně 200 biologicky aktivních bodů, jejichž masáží lze zlepšit fungování organismu a stimulovat trávení. Většina z nich se nachází na ušním lalůčku. Nevynechejte ani oblast, kde se lalůček připojuje k čelisti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Bod Tze-chi

Důležité akupresurní body se nacházejí i na zadní straně hlavy. Dejte si obě ruce za hlavu a několik minut masírujte horní body na vnější straně vlasové linie, které zlepšují funkci střev.

4. Bod Tze-sang

Na nohou je také mnoho bodů pro hubnutí, ale nejvýznamnější z nich je bod dlouhověkosti, který se nachází čtyři prsty od kolene. Předpokládá se, že masírováním tohoto bodu můžete zhubnout až půl kilogramu týdně.

5. Bod Lou-gu

Tento bod se nachází 5 cm nad kotníkem na vnitřní straně nohy. Kromě toho, že vám masáž tohoto bodu pomůže zhubnout, zmírňuje také necitlivost nohou a rukou a ulevuje při srdečních potížích.

Jaké jsou vaše zkušenosti s akupresurou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články