6 nejlepších čajů na hubnutí, které mají vědecky prokázané účinky v odbourávání tuku. A to obzvláště v oblasti břicha

Na trhu je velké množství zázračných čajů a směsí na hubnutí. Prokazatelně účinné jsou však i obyčejné čaje, které koupíte za zlomek ceny speciálních hubnoucích kúr.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čaj pijí lidé po celém světě. Je důležitým nápojem v různých kulturách a můžete se setkat s mnoha odlišnými typy. Neobsahuje žádné kalorie, proto je skvělým doplňkem nízkokalorické stravy. Jak ale vysvětluje odbornice na výživu Rachael Link, MS, čaj může být také nápomocný při hubnutí a pomoci v boji proti břišnímu tuku. Některé druhy jsou při dosahování tohoto cíle účinnější než jiné. Níže uvádíme 6 nejúčinnějších z nich.

1. Zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejznámějších druhů čaje. Je spojován s mnoha zdravotními přínosy. Je to také jeden z nejúčinnějších čajů na hubnutí. Existují podstatné důkazy spojující zelený čaj se snížením hmotnosti i tělesného tuku. Například studie z roku 2007 prokázala, že pití zeleného čaje pomáhá k výraznému snížení tělesné hmotnosti a tělesného tuku, zvláště v oblasti pasu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důvodem může být skutečnost, že extrakt ze zeleného čaje má obzvláště vysoký obsah katechinů, přirozeně se vyskytujících antioxidantů, které mohou podpořit metabolismus a zvýšit spalování tuků. Stejný účinek má i matcha, vysoce koncentrovaný druh práškového zeleného čaje, který obsahuje stejné prospěšné složky jako běžný zelený čaj.

2. Čaj Pu Erh

Jedná se o druh fermentovaného čínského černého čaje. Studie na zvířatech a lidech ukázaly, že látky obsažené v čaji Pu Erh mohou přispět k úbytku hmotnosti. Současný výzkum se však omezuje na extrakt z tohoto čaje, takže je zapotřebí dalších studií, aby se zjistilo, zda stejné účinky platí i pro jeho pití ve formě čaje.

3. Černý čaj

Černý čaj je druh, který prošel větší oxidací než jiné druhy, například zelený, bílý nebo oolong. Potenciální účinky černého čaje na hubnutí jsou způsobeny vysokým obsahem flavonů, což je druh rostlinného barviva s antioxidačními vlastnostmi. Jedna ze studií, která hubnoucí účinky černého čaje prokázala, sledovala 4 280 dospělých osob po dobu 14 let. Zjistila, že jedinci s vyšším příjmem flavonů z potravin a nápojů, jako je černý čaj, měli nižší index tělesné hmotnosti (BMI).

4. Čaj oolong

Čaj oolong je tradiční čínský čaj, který byl částečně zoxidován, což ho řadí z hlediska oxidace a barvy někam mezi zelený a černý čaj. Několik studií prokázalo, že čaj oolong by mohl přispět k lepšímu hubnutí, jelikož zlepšuje spalování tuků a zrychluje metabolismus. Další výzkum navíc prokázal, že pravidelné pití tohoto čaje zvýší energetický výdej o téměř 3 %, což odpovídá spálení dalších 281 kalorií v průměru za den.

iZdroj fotografie: Pxhere

5. Bílý čaj

Bílý čaj vyniká mezi ostatními druhy čaje tím, že se zpracovává minimálně. Sklízí se, dokud je čajovník ještě mladý. Příznivé účinky bílého čaje jsou dobře prozkoumány a sahají od zlepšení zdraví ústní dutiny až po zabíjení rakovinných buněk. Studie také ukazují, že bílý a zelený čaj mají srovnatelné množství katechinů, které mohou pomoci zefektivnit hubnutí. 

Jedna studie ve zkumavkách navíc ukázala, že extrakt z bílého čaje zvyšuje odbourávání tukových buněk, zároveň zabraňuje tvorbě nových. K potvrzení potenciálních příznivých účinků bílého čaje, pokud jde o odbourávání tuků, jsou však zapotřebí další studie.

6. Bylinný čaj

Bylinné čaje se od těch tradičních liší tím, že obvykle neobsahují kofein a nevyrábějí se z listů čajovníku. Ačkoli se chuť i složení bylinných čajů může značně lišit, podle studií mnohé bylinné čaje mohou pomáhat při snižování hmotnosti a odbourávání tuků.

Jedním z velmi efektivních čajů, co se hubnutí týče, je čaj rooibos. Jedna ze studií ukázala, že čaj rooibos zvyšuje metabolismus tuků a pomáhá blokovat tvorbu tukových buněk. Je však třeba provést další studie na lidech, aby se účinky jednotlivých bylinných čajů zcela objasnily. 

Které čaje patří k vašim nejoblíbenějším?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články