Proč vám dělá problém zhubnout: Chyby, kvůli kterým nevědomky zpomalujete svůj metabolismus

Pomalý metabolismus je problém, kvůli kterému většina lidí nedokážete udržovat zdravou váhu. Pokud děláte tyto chyby, zakročte co nejdříve.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spíte dostatečně dlouho, snídáte kvalitně, přičemž se obecně snažíte jíst jen zdravou stravu, ale stejně pořád přibíráte na váze? Za problémem pravděpodobně stojí váš metabolismus, který může být podle Franziska Spritzler v důsledku některých běžných chyb, které lidé nevědomky dělají, zpomalený. Pokud si již nevíte rady, níže se můžete podívat na ty nejčastější chyby při hubnutí a v případě, že je děláte, tak s nimi co nejdříve přestat. 

1) Nejíte pravidelně

Vaše tělo je skvělý stroj. Když totiž čeká na jídlo, začne rychle vydávat velké množství energie, protože ví, že brzy dostane novou dávku paliva. Pokud ovšem jíte pokaždé v jiný čas, přičemž máte tendenci často hladovět, můžete se potýkat se zpomaleným metabolismem. Tento problém je totiž důsledkem toho, že vaše tělo přechází do „úsporného režimu“, protože neví, kdy se mu dostane nových kalorií. Abyste tomuto problému předešli, snažte se jíst jednou za 3-4 hodiny, a to zpravidla po menších porcích. 

2) Nepijete dostatek vody

Buňky vašeho těla potřebují ke správnému fungování dostatečný příjem vody – pokud jí není dostatek, začne v důsledku zpomalovat metabolismus, a tím i samotný proces hubnutí (až o 2 procenta). Stejně tak byste měli brát na vědomí, že tento problém může vést k dehydrataci, která dále může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud neradi pijete obyčejnou vodu, můžete ji nahradit zeleným čajem nebo si jí ochucovat přírodními surovinami, jako je citron nebo máta.  

3) Vyhýbáte se mléčným výrobkům

Mléčné výrobky obsahují živiny, které hrají důležitou roli při spalování tuků a budování svalové hmoty. Zejména jde o látku zvanou konjugovaná kyselina linolová – jedná se o syrovátkový protein vyrobený z kaseinu a vápníku, který hraje mimo jiné velmi důležitou roli v rychlosti vašeho metabolismu. Čím více ho máte v tukových buňkách, tím více tuku vaše tělo během dne spálí, a proto byste měli tyto potraviny rozhodně zařadit do svého každodenního jídelníčku. 

4) Nevěnujete dostatek času sportu

Mezi nejčastější chyby, které vedou ke zpomalování metabolismu, patří nedostatek sportování. Po dokončení tréninku se totiž tento systém zrychluje, přičemž účinek trvá přibližně 48 hodin. Abyste získali ty nejlepší výsledky, snažte se chodit do posilovny alespoň třikrát týdně. 

iZdroj fotografie: Pixabay

5) Máte špatné spánkové návyky

Spánek je důležitý pro naprosto každý proces vašeho těla. Je proto důležité, abyste mu věnovali dostatečnou pozornost, tedy spali minimálně 7 hodin denně. Stejně tak byste měli brát na vědomí, že na metabolismus má zásadní vliv sluneční svit, protože reguluje a normalizuje cirkadiánní rytmy. Je to jednoduché: pokud jsou tyto rytmy narušeny, váš metabolismus se zpomalí, protože se tělo rozhodne, že žije ve stavu neustálého ohrožení. Snažte se proto chodit spát zpravidla před půlnocí a vstávat ráno dříve. 

6) Přijímáte málo sacharidů

Vzdát se sacharidů je velmi nebezpečný nápad. Ty totiž obsahují glykogen, který je zásadní pro růst svalů a udržení rychlého metabolismu a dostatečné hladiny energie během dne. Nezapomínejte však na to, že byste měli konzumovat zpravidla zdravé sacharidy, které jsou obsaženy zejména v rýži, celozrnném pečivu, bramborách nebo ovesných vločkách. 

Jak o svůj metabolismus pečujete vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články