Faldíky jako byste odfoukli –⁠ dechovým cvičením totiž lze urychlit metabolismus. Jak na něj?

Představa blížícího se léta nenechává mnoho lidí chladnými. Zejména ženy by se rády předvedly na koupališti nebo na pláži v plavkách. Na pořadu dne je proto hubnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když vaše hmotnost vlivem zvýšeného příjmu energie neustále stoupá, radost vám to nejspíš neudělá. Komu by se líbily nepěkné tukové bochánky na břiše či hýždích? Chce to začít s tím něco dělat. Nejlépe dosáhnout kalorického deficitu. Je to zaklínadlo hubnoucích, kterého se snaží docílit. Jakým způsobem to lze udělat? Lékařka Kimberley Anne Gudzune, MD má na starosti obézní pacienty, kterým se snaží pomoci.

Co víme o dechových cvicích

Dechové cvičení známe například z jógy, v níž se praktikuje už tisíce let. Východní kultury využívají tyto cviky k meditaci a snížení hladiny stresu. Ostatně v posledních letech i v západní kultuře lidé objevují sílu dechových cviků, kterými mohou zlepšit svou pozornost a emoční pohodu. Někteří dokonce tvrdí, že cviky s dechem pomáhají také při hubnutí a vedou ke zvýšení spalování tuků.

Jaká existují dechová cvičení

Dechových cviků je hned několik. Hluboké dýchání představuje hluboký nádech, několik sekund zatajený dech, po kterém následuje pomalé vydechování. Při alternativním dýchání nosní dírkou se střídavě dýchá levou nebo pravou, přičemž ta druhá je zakrytá prsty. Dýchat lze ovšem i našpulenými rty, kterými vydechujeme, zatímco nádech je nosem. Dalším cvikem je brániční dýchání, což je způsob hlubokého dýchání do břicha tak, aby pracovala bránice.

Díky dechovým cvikům budete hubnout

Je zajímavé, že dechová cvičení přispívají ke zrychlení metabolismu, což vede k úbytku hmotnosti. Aby měla tato cvičení žádoucí efekt na hubnutí, měla by se cvičit 45 minut třikrát týdně. Pak příznivě ovlivňují i index tělesné hmotnosti. Díky dechovým cvikům dochází i ke snížení pocitů hladu, současně se zvyšuje hladina leptinu, což je hormon odpovědný za stimulaci pocitů plnosti žaludku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Meditace pomocí dechu má zklidňující účinek

Lepší boj se stresem

Dechová cviční pomáhají také lépe zvládat stres, který stojí za vyšší produkcí kortizolu. Tento stresový hormon se pojí s vyšším rizikem přírůstku hmotnosti a vzniku obezity nebo nadváhy. Je to dáno tím, že podporuje chuť k jídlu, což vede k tzv. emocionálnímu stravování – česky řečeno, jídlem člověk zahání stres.

Jak začít cvičit pomocí dechu

Výhodou je, že dechová cvičení nejsou nijak náročná na provedení a může je praktikovat kdokoliv. Stačí si najít volný čas a klidné místo, kde nebudete nikým rušeni. Na výběr máte hned několik cviků, které jsme si představili hned v úvodu. Důležité je minimalizovat jakékoliv vnější rozptýlení. Odložte svůj mobil stranou a děti ať na chvíli zabaví partner, abyste se mohli věnovat jen sami sobě.

Které dechové cvičení máte nejraději?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články