Během menopauzy se dá i hubnout. Většina žen však o tomto tajemství nemá ponětí

Existuje několik tajemství hubnutí, která vám pomohou během menopauzy zhubnout. Tyto triky však můžete začít používat dříve, abyste si  postavu udrželi a hubnout tak nemuseli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S nástupem menopauzy se u mnoha žen objevuje úbytek energie, přibývání na váze a snížená fyzická aktivita. Nutriční specialista Grant Tinsley Ph.D. vysvětluje, že menopauza může vést k hormonálním změnám, úbytku svalové hmoty, špatnému spánku a inzulínové rezistenci. Tyto účinky mohou následně zvýšit riziko přibývání na váze. To však neznamená, že je nemožné během tohoto období zhubnout. Ano, staré triky mohou přestat fungovat, ale nevzdávejte se – musíte se naučit nové techniky a osvojit si nové návyky.

Hubnutí během menopauzy

Michael Fireman je známý osobní trenér, jehož služeb využívá mnoho hvězd. Hovoří o specifikách hubnutí během menopauzy a začíná tím, že správné stravovací návyky „pomáhají zhubnout a cítit se šťastnější a energičtější“. Jaké potraviny by ale měly ženy zařadit do svého jídelníčku, pokud je jejich cílem zhubnout během několika týdnů?

Osobní trenér vysvětlil, proč jsou disciplína a pravidelnost obzvláště důležité: „Snažte se jíst pravidelně a každý den ve stejnou dobu, protože to pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Pravidelná konzumace zdravých jídel pomáhá zajistit tělu stálý zdroj energie a může pomoci udržet vaši váhu stabilní, proto  jídlo nevynechávejte.“

Doporučené potraviny

Fireman také uvedl seznam živin, které žena v tomto náročném období potřebuje. Doporučují se zejména celozrnné potraviny bohaté na vlákninu, včetně quinoy, hnědé rýže, ovsa a celozrnného pečiva. Doporučuje se také přidat do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3, jako jsou např. volně žijící ryby, lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy.

Nemělo by se zapomínat ani na hydrataci. Michael Fireman připomněl, že ženy musí vypít alespoň dva litry vody denně, aby urychlily proces hubnutí. Zkuste pít vodu průběžně během dne, i když nemáte žízeň. Nezapomeňte také, že si často pletete žízeň s hladem a místo pití vody jíte. Pravidelné pití vody vám pomůže získat návyk pravidelně doplňovat tekutiny v těle. Můžete si denně počítat vypité sklenice, abyste viděli výsledky a brzy se z toho stal zvyk.

iZdroj fotografie: Freepik

Potraviny, kterým se vyhnout

Co se týče potravin, kterým je třeba se vyhnout, Fireman upozornil, že v určitém okamžiku je pro ženy lepší se začít zcela vyhýbat kofeinu, stejně jako rafinovanému cukru. Dále doporučuje konzumovat méně bílých škrobů, jako je bílý chléb, cereálie, neloupané bílé brambory a bílá rýže, protože mohou zpomalovat hubnutí a snižovat libido. 

Kromě škrobů se snažte omezit i cukr, vynechte ovocné šťávy, čokoládové tyčinky, energetické nápoje a pečivo, protože způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi, který je následován jeho dramatickým poklesem. Když hladina cukru v krvi stoupá a klesá, může to vést ke krátkodobému přílivu energie, po kterém však následuje pocit únavy a podrážděnosti (výkyvy nálad).

Kromě toho odborník doporučil si hlídat i příjem sodíku. Pokud jíte potraviny s vysokým obsahem soli, může to způsobit nárůst tukových buněk, poznamenal. Snižte příjem sodíku a jezte hodně vlákniny a celozrnných potravin, jako jsou otruby a ovesné vločky, ovoce a zelenina. Ty pomáhají vyplavovat odpadní látky a toxiny z trávicího traktu, tvrdí.

Věnujte jídlu pozornost

Fireman zdůraznil, že s přibývajícím věkem je obzvláště důležité „naučit se rozlišovat zdravé potraviny od nezdravých a dávat pozor na to, které potraviny a nápoje způsobují návaly horka, a buď snížit jejich konzumaci nebo se jim zcela vyhnout,“ uvedl Fireman. Návaly horka jsou často způsobeny ostrými a kořeněnými jídly a nápoji obsahujícími kofein a alkohol.

Co se vám při snaze zhubnout během menopauzy nejvíce osvědčilo?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články