Nová dieta má zpomalit stárnutí a chránit před nemocemi. Lidé, kteří ji vyzkoušeli, na ni nedají dopustit

Vědec specializující se na dlouhověkost vyvinul dietu, která slibuje, že kromě úbytku na váze dokáže i zpomalit stárnutí a odvrátit některá onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K přibírání na váze a ukládání tuku v těle dochází, když člověk přijímá více kalorií, než jeho tělo potřebuje nebo spotřebuje méně energie, než kolik mu poskytuje strava. V podzimním období se lidé obou chyb dopouští častěji, a proto je dobré mít k dispozici triky, které vám efektivně pomohou udržet si zdravou váhu. Biogerontolog a buněčný biolog Valter Longo vyvinul metodu, která vám nejen pomůže shodit přebytečná kila, ale také vám prodlouží mládí.

Něco jako půst

Někteří lidé věří, že půst je dobrý nejen pro hubnutí, ale i pro zdraví, pravidelně jej dodržovat však nezvládne každý. Profesor Valter Longo však tvrdí, že existuje způsob půstu, který vám umožní stále jíst, a pokud ho budete dodržovat, budete se cítit mnohem mladší a zdravější. Rozhodli jsme se tedy podívat na to, co doporučuje, a zda jsou jeho argumenty podloženy nějakým výzkumem. Tato zvláštní dieta má totiž údajně zpomalit stárnutí napodobením hladovění.

Půst a zdraví

Již dříve bylo prokázáno, že půst má významné zdravotní účinky, včetně posílení odolnosti organismu vůči nemocem, snížení hmotnosti a možných účinků proti stárnutí. Aby bylo možné využít zdravotních výhod půstu, aniž by se člověk musel zcela vzdát jídla, navrhl výzkumník zabývající se bojem proti stárnutí dietu, při níž lidé po dobu pěti dnů výrazně snižují příjem kalorií a v tyto dny jedí pouze určité potraviny.

Dieta napodobující půst

Jakkoli je půst užitečný, je obtížné ho dodržovat pravidelně. Valter Longo, ředitel Institutu dlouhověkosti na Jihokalifornské univerzitě, vyvinul dietu nazvanou Dieta napodobující půst, která pomáhá lidem využívat výhod půstu, a přitom se většinu dní stravovat tradičním způsobem a v období půstu se jídla nezříkat. Tento plán umožňuje stoupencům metody jíst, co chtějí, ale občas musí drasticky snížit kalorie a konzumovat určitou směs živin po dobu pěti dnů.

iZdroj fotografie: Freepik

Smyslem této diety je, že se v těle lidí projeví stejné změny, jako kdyby se oněch pět dní postili. Když člověk na nějakou dobu přestane jíst, vyvolá to v těle fyzické změny. Příliš dlouhá doba bez jídla je samozřejmě nebezpečná a může mít fatální následky. Tvůrce této metody však tvrdí, že půst, který napodobuje hladovění, trvá jen krátkou dobu a mezitím může odvrátit některé projevy stárnutí, prodloužit život a zabránit nemocem, včetně některých forem rakoviny.

Dietní balíčky

Zatím nebylo prokázáno, zda je koupě balíčku s touto dietou skutečně lepší než jiné postní diety. Potraviny jsou navrženy tak, aby tělo přešlo do postního režimu a zároveň získalo nějakou výživu. Napodobit tuto metodu doma prakticky není nemožné. Balíčky totiž obsahují speciální složení převážně rostlinných potravin, které jsou zpracované různými způsoby. 

Přesné porce se liší v závislosti na váze dané osoby. Základní myšlenka ale je, že lidé konzumují asi 1100 kalorií první den a 750 kalorií od druhého do pátého dne. V jedné dietní studii účastníci 1. den zkonzumovali 1 090 kalorií (10 % bílkovin, 56 % tuků, 34 % sacharidového složení) a 2. až 5. den zkonzumovali pouze 725 kalorií (9 % bílkovin, 44 % tuků, 47 % sacharidového složení). Většina sacharidů byla ve formě zeleniny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co přesně lidé jedí 

Podle pravidel diety jsou to potraviny rostlinného původu a s nízkým obsahem bílkovin. Sada obsahuje ořechové tyčinky, olivy, kapustové krekry, dezerty s čokoládovými lupínky, polévky s rajčaty, quinoou a zeleninou a doplňky stravy. Mezi nápoji je rybízový a ibiškový čaj a bylinný energetický nápoj. Půstová dieta má být víc než jen hubnutí. Cílem je pomoci sledovaným osobám lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi a chránit je před rakovinou a dalšími nemocemi.

Tato metoda je populární, je ale třeba provést další výzkum, aby vědci mohli s konečnou platností říci, že tato dieta (nebo jakákoli jiná dieta) dlouhodobě snižuje riziko onemocnění. Výsledky dosavadních studií jsou však velmi povzbudivé. Zkoušky na lidech s dietou nalačno ukázaly, že přinejmenším v krátkodobém horizontu dochází ke snížení rizikových faktorů onemocnění, lidé hubnou a dieta se zdá být bezpečná.

Jak na to svépomocí

Přesné složení balíčku doma nevytvoříte. Pokud byste však chtěli tento typ diety vyzkoušet, a přitom si žádné balíčky nekupovat, zaměřte se na velké omezení kalorií po dobu pěti dní. V tyto postní dny konzumujte převážně produkty rostlinného původu, úplně vynechte maso a samozřejmě se vyhýbejte zpracovaným potravinám a cukru. Vyzkoušet můžete také přerušovaný půst, který je obecně snášen lépe než půst klasický. 

Jaké máte zkušenosti s dietami na míru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články