Přerušovaný půst restartuje celý imunitní systém už po 72 hodinách a kila jdou dolů. Jak začít a vydržet?

Přerušovaný půst patří mezi nejosvědčenější formy stravovaní, které podporují zdraví těla a napomáhají k rychlejšímu hubnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přerušovaný půst patří mezi nejpopulárnější trendy světa zdraví a fitness současné doby. Tato starodávná praxe ovšem není pouze o dodržování striktního jídelníčku po dobu několika měsíců – jde spíše o určitý druh životního stylu, během kterého se člověk zdržuje několik hodin nebo dokonce dní konzumace jídla. Podle mnoha odborníků, včetně Kris Gunnars, jde proto o skvělý způsob, jak lépe zhubnout, posílit své zdraví, a především žít delší a kvalitnější život. 

Životní styl, který vyžaduje disciplínu 

Přerušovaný půst je starodávná praxe, během které se člověk zdržuje určitou dobu konzumace jídla (například jeden den, týden nebo pouze několik hodin denně). Ačkoliv se to může zdát jako poměrně náročný úkol, který vyžaduje disciplínu a odhodlání, tento druh stravování přináší mnoho zdravotních benefitů, které ve světě medicíny nemají obdoby. Hladovění v krátkých intervalech může podpořit práci kmenových buněk a jejich produkci nových bílých krvinek, čímž nastartuje imunitní systém a odstraní z těla veškeré viry a špatné bakterie.  

Prospěšný by tak mohl být zejména také pro pacienty trpící poškozeným imunitním systémem v důsledku rakoviny nebo autoimunitních onemocnění. Existuje několik druhů přerušovaného půstu, ovšem mezi ty nejpopulárnější patří: 

 • Metoda 16/8: Zásadou této metody je 16hodinový půst během každého dne. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, budete si muset pro konzumaci jídla vyhradit pouze osmihodinové rozmezí, nejlépe během odpoledních hodin (například od 13 do 21 hodin). Zbytek času nesmíte přijímat žádné další kalorie (pouze vodu).   
 • Eat-Stop-Eat: Tato metoda zahrnuje 24hodinový půst, který je potřeba dodržet jednou nebo dvakrát během každého týdne.
 • Dieta 5:2: Při této metodě jíte 5 dní v týdnu normálně a 2 dny snižujete svůj příjem kalorií na 500-600 denně. Tyto dny by ovšem neměly nikdy následovat po sobě (vhodné je zvolit například pondělí a pátek). 
iZdroj fotografie: Freepik

Kromě současné odborné medicíny si přerušovaný půst oblíbili také zastánci tradiční medicíny, kteří věří, že jídlo současné doby často zatěžuje metabolismus a trávení. Půst by v takovém případě měl tělu pomoci jídlo dostatečně zpracovat a podpořit tak trávicí systém. 

Přínosy přerušovaného půstu

Přínosy přerušovaných půstů mohou být často rozdílné. V závislosti na variantě, kterou se rozhodnete vyzkoušet, se totiž budou lišit účinky na vaše zdraví. Níže se můžete podívat na 8 obecných, vědecky podložených zdravotních přínosů této praxe:

 • Přerušovaný půst snižuje inzulínovou rezistenci, čímž napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.  
 • Chrání tělo před vznikem zánětů, ničí infekce a zabraňuje vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a revmatoidní artritida.
 • Dodržování přerušovaného půstu dokáže oddálit proces stárnutí. Lze tedy říci, že vám dokáže prodloužit délku života.  
 • Pomáhá chránit tělo před vlivem rakovinných buněk a zvyšuje účinky chemoterapie.
 • Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Je proto skvělým pomocníkem, který podpoří zdraví vašeho srdce a ochrání jej před nebezpečím.  
 • Půst zrychluje metabolismus a ve většině případech je k jeho dodržování zapotřebí snížit příjem kalorií během určitých dní. Díky tomu vám pomůže velmi účinně hubnout.  
 • Podporuje vylučování růstového hormonu, který je nezbytný pro růst, hubnutí, silnější svaly a rychlý metabolismus.
 • Může zlepšit funkci mozku a snižuje riziko vzniku neurodegenerativních poruch.

Jaké zkušenosti máte s přerušovaným půstem vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články