Rychlé hubnutí je hračka v kterémkoliv věku. Známe 3 elementární kroky založené na vědeckých poznatcích

Pokud se již nějakou dobu snažíte zhubnout, ale pořád se vám to nedaří, možná děláte někde chybu. Zkuste se zaměřit na osvědčené rady a uvidíte, že to půjde mnohem lépe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hubnutí patří mezi úkoly a cíle, které si většina z nás stanoví po začátku nového roku s tím, že snad se to letos konečně povede. Někomu ano, někdo však pořád tápe a neví, kudy kam. Na internetu se totiž nachází hned celé množství diet či různých „super účinných“ spalovačů, jejichž jediným cílem je dostat z vás peníze a vytvořit téměř doslovnou závislost. Cesta k zhubnutí však tudy nevede. Je totiž mnohem složitější a mnohdy trnitá, výsledek však stojí za to.

Obecné pojetí hubnutí

Většina lidí si pod termínem „hubnutí“ představí dietu nebo určité kroky, které vedou ke snížení váhy a také k minimalizování nebo úplnému odstranění tukových zásob z míst, kde jsou pro vás nevzhledné a také omezující. Jak ale vědět, co je k hubnutí potřeba, když všude se píše a tvrdí něco zcela jiného?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to prosté, pokud cesta, kterou vám nejrůznější stránky s dietami či rádoby zázračnými hubnoucími produkty nabízí, vypadá jednoduše, tak rozhodně není správná. Hubnutí by totiž nemělo být založené na odpírání ani žádných přípravcích, ale na zdravém životním stylu. Ten vás totiž dovede nejen k snížené váze, ale také k lepší kondici, pevnějšímu zdraví a silnější imunitě.

Hubněte správně

Pokud se tedy chcete zaměřit na hubnutí, je důležité to vzít ze správného konce a nezamotat se tak v nekonečných kruzích diet, spalovačů a jojo efektu. Klíčem k úspěchu je tak již zmiňovaný, zdravý životní styl jako takový. Podle toho totiž dosáhnete snížení objemu tuku a také zdravý organismus, který jako komplex funguje přesně tak, jak má a nepřekvapí vás žádnými nečekanými výkyvy či vzpourami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ale správně na takový zdravý životní styl? Co do něj zahrnout a co od takového života očekávat? Toto jsou nejčastější otázky, avšak odpověď je jednodušší, než se zdá. Stačí totiž svému tělu dopřát vše, co potřebuje, a to ve správné a vyvážené míře, bez zbytečného odepírání či nesmyslného pojídání těch stejných potravin pořád dokola.

Nahraďte nezdravé potraviny

Základním pravidlem, které pro zdravý životní styl platí, je omezení těch potravin, které jsou pro tělo nezdravé. Jíst je samozřejmě pořád můžete, ale spíše občasně a vskutku s mírou. Jedná se například o různé produkty z rychlého občerstvení, mastná a slaná jídla a různé podobné pochutiny, které obsahují buď rafinované sacharidy, nebo jiné tělu nepotřebné složky.

iZdroj fotografie: Freepik

Ty totiž pak nejenže zvyšují vaši váhu, ale způsobují také rychlý nárůst špatného cholesterolu, který se spojuje s vysokým tlakem a ten poté zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a jiných poměrně nebezpečných vad srdce. Pokud se tak těmto potravinám budete vyhýbat, dosáhnete nejen úbytku váhy, ale také zdravější tělo.

Dbejte na řádný příjem bílkovin

Ačkoliv se to možná nezdá, jsou bílkoviny pro hubnutí mnohem důležitější, než by si člověk pomyslel. Tato potravinová složka totiž dokáže tělo dokonale zasytit, a to pak nebaží po svačinkách či nejrůznějších sladkostech během dne. Bílkoviny navíc obohacují naše svaly a těm pak ani během hubnutí nechybí potřebná výživa a mnohem lépe se tak udržuje svalová hmota.

iZdroj fotografie: Freepik

Hlavním zdrojem kvalitních bílkovin je tedy libové maso, a to jak hovězí, kuřecí a vepřové, tak i jehněčí nebo králičí či krůtí. Dobře padnou také ryby a mořské plody, zejména losos, pstruh nebo krevety. Dalším důležitým zdrojem jsou poté kvalitní vejce, a překvapivě také zelenina. Jedná se o fazole a luštěniny jako takové, nízkosacharidovou listovou zeleninu a tofu.

iZdroj fotografie: Unsplash

To tak ocení zejména vegani a vegetariáni, kteří mají zpravidla nízký nebo zcela nulový příjem bílkovin zvířecího původu. Ať už však jíte maso, nebo spíše zeleninové a sójové produkty, je dobré si vyhledat kvalitního dodavatele. U živočišných potravin to tak jsou domácí chovy, kde zvířata žijí v dobrých podmínkách, u zeleniny je zase lepší dát přednost bio kvalitě bez zbytečně přidaných chemikálií a jiných nepotřebných látek.

Věnujte se pohybu

Jestliže hubnutí není záležitostí čistě jenom o stravě, je důležité jej doplnit také o pohyb a fyzickou aktivitu. Ta totiž nejenže posílí a rozpohybuje svalstvo a začne se spalováním tuků, ale také rozproudí krev a navodí lepší náladu. Vše je totiž propojeno se vším a pohybem tak pomůžete celému svému tělu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se však hned děsíte namáhavého zvedání činek a těžkých vah, nebo nekonečné běhání, můžete zůstat v klidu. Existuje totiž hned celá řada pohybových aktivit, které si můžete vybrat a které můžete nastavit přesně podle svých kondičních, ale i časových a finančních možností. Taková procházka v přírodě je zcela zdarma, a k tomu pročistí hlavu a naplní člověka dobrým pocitem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikde navíc také není psáno, že musíte dřít sami. Klidně si k pohybu přizvěte přátele či partnera a udělte z toho dokonale strávený čas, který je příjemný a zároveň také prospěšný. Nebo můžete vzít svého čtyřnohého mazlíčka a uvidíte, jakou bude mít radost. Zkrátka a jasně, zahrnout do svého dne sport a pohyb, může být mnohem jednodušší a příjemnější, než si většina lidí myslí.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil