Co se odehrává ve vašem těle během 24hodinového půstu aneb Nejrychlejší cesta, jak podpořit celkové zdraví

Jednodenní půst může mít skvělé účinky na vaše zdraví. Zde najdete všechny přínosy, které z tohoto náročného procesu můžete vytěžit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednodenní půst je již po dlouhá tisíciletí součástí mnoha náboženských tradic, ovšem v současné době si tento náročný proces získal popularitu především jako účinný nástroj k hubnutí. Ještě než jej však vyzkoušíte, měli byste podle Natalie Olsen vědět, co se ve skutečnosti během doby hladovění děje s vaším tělem, jaké to má účinky na vaše zdraví, a zejména, co může člověk udělat pro to, aby byl půst co nejbezpečnější. 

Reakce lidského těla na půst

Lidské tělo potřebuje neustálý příjem energie, aby mohlo fungovat. Jejím hlavním zdrojem je především cukr zvaný glukóza, který je součástí zdravých sacharidů. Ty můžete získat například z obilovin, rýže, ovoce, některých druhů zeleniny nebo luštěnin. Glukóza se ukládá ve svalech a játrech, která ji navíc uvolňují do krevního oběhu kdykoliv si to tělo žádá. Během půstu se tento proces ovšem mění – přibližně po 8 hodinách hladovění játra využijí poslední zásoby glukózy a tělo přichází do stavu glukoneogeneze (režim hladovění).

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě si tělo začíná vytvářet vlastní glukózu, a to převážně z tukových zásob. V případě, že se ovšem postíte déle než 3 dny, může se z režimu hladovění stát závažnější proces. Pokud totiž tělu dojdou i tyto zdroje energie, zpomalí metabolismus a začne spalovat svalovou tkáň. Obecně se však dá říci, že se lidé, kteří přerušují půst po 24 hodinách, nemusí obávat žádného nebezpečí (pokud u nich nejsou přítomny některé zdravotní potíže).

Půst a hubnutí

Podle reakce lidského těla na půst je zřejmé, že tento proces účinně pomáhá spalovat přebytečné tuky v těle. Pokud ovšem chcete úspěšně zhubnout, měli byste zvolit raději přerušovaný půst. Tento druh stravování funguje tak, že během dne jíte pouze v určitém časovém rozmezí (8 nebo 12 hodin) a zbytek dne hladovíte. Můžete například začít jíst v 11:00 dopoledne a skončit v 19:00 večer. 

Mnoho odborníků ovšem varuje, že přerušovaný půst není pro každého. Většina lidí má totiž při této metodě hubnutí tendenci rychleji vzdávat svou snahu. Další možnou obavou je přejídání se během časového rozmezí vyhrazeného ke konzumaci jídla. 

Zdravotní přínosy 24hodinového půstu 

Kromě pomoci při hubnutí může mít jednodenní půst i další zdravotní výhody. Podle některých výzkumů může mít tento proces velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a snižovat riziko vzniku srdečních chorob, včetně infarktu a mozkové mrtvice. Stejně tak může pomáhat v boji proti některým druhům rakoviny nebo dokonce zlepšovat paměť. Ještě předtím, než s půstem začnete, byste se měli raději zeptat svého praktického lékaře, zda je to pro vás bezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláště důležité je pak během půstu pít dostatečné množství čisté vody – minimálně 2 až 3 litry. Ta vám pomůže omezit návaly hladu, které vás budou trápit po 8 hodinách hladovění. Někteří lidé doporučují pít během této doby také zelený čaj nebo černou kávu, což jsou nápoje, které vám za cenu žádných kalorií dodají energii a pomohou vaše tělo očistit.

Zdroj: MedicalNewsToday

Jaké zkušenosti máte s jednodenním půstem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články