V čem spočívá takzvaná paleolitická dieta, která se navrací se do původního stylu stravování našich předků

Pokud jste se s názvem paleolitická dieta ještě nesetkali, dovolte nám jej osvětlit. Jak již ze samotného pojmenování vyplývá, tato dieta se inspiruje především obdobím paleolitu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Obsahuje neprůmyslově upravené potraviny, tedy pouze čistě přírodní produkty a navrací se do původního stylu stravování našich předků.

Co je možné při paleolitické dietě jíst?

Paleolitická dieta je spíš životním stylem, nežli způsobem stravování a soustředí se především na tyto základní potraviny:

  • hovězí, vepřové, jehněčí, drůbeží maso, mořské plody jako jsou například krevety, ryby (losos, treska, pstruh), ovoce (jablka, banány, pomeranče), zeleninu kapusta, brokolice, paprika, rajčata), vejce (nejlépe ty domácí)
  • ořechy (vlašské, lískové, makadamové atp.), semena (z dýně a slunečnice), různé druhy bylinek, koření, zdravější varianty olejů a tuků
iZdroj obrázku: Pixabay.com
I tento druh diety může být rozmanitý
Hubnutí
Jaká rizika představuje keto dieta a co způsobuje v organismu
6. září 2020

Skladba jídelníčku je odvislá od toho, jaké je roční období a zda je na trhu k dostání například sezónní ovoce a zelenina. Každý člověk, který se pro tuto dietu, či způsob stravování rozhodne si tak jídelníček skládá sám, podle preferencí.

Co při paleolitické dietě nejíst?

Tento druh stravování odmítá jakákoliv umělá sladidla a cukry, a to především v podobě sladkých limonád. Také se nedoporučuje jíst průmyslově zpracované potraviny, žádné luštěniny, pečivo a chléb, rostlinné tuky, mléčné výrobky. Výčet potravin, které paleolitická dieta nepovoluje je celkem široký, proto se někteří odborníci na výživu domnívají, že tato strava může být pro tělo i ochuzující o některé důležité živiny.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Základem stravy je hlavně vybraná zelenina

Jaké nápoje jsou povolené?

V malé míře si můžete během paleolitické diety dopřávat i alkohol, například kvalitní červené víno (maximálně však jedni skleničku denně). Z nápojů je nejvhodnější voda, čaj bylinkový, nebo zelený. Kávu popíjet smíte také v rozumné míře. Obsahuje totiž pro tělo blahodárné antioxidanty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články