Jak zničit viscerální tuk: Reakce na spalování jsou zakořeněny v hypotalamické struktuře na bázi mozku

Portugalský výzkum zkoumal propojení mozku a vnitřního tuku, který je velmi nebezpečný. Pomohl vědcům pochopit, jak toto spojení funguje, vyvolal však mnoho dalších otázek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo obsahuje několik různých druhů tuku a jedním z nejnebezpečnějších z nich je viscerální tuk, který se nachází hluboko v břišní dutině. Tyto hluboko uložené tukové zásoby pokrývají vnitřní orgány a jak vysvětluje nutriční expertka Danielle Hildreth, RN, ovlivňují vaše zdraví více, než se původně zdálo. Vědci nedávno odhalili, že existuje spojení mezi mozkem a buňkami imunitního systému ve viscerálním tuku a že signály mezi nimi jsou zodpovědné za zrychlení metabolismu. 

Viscerální tuk není problémem jen obézních lidí

V normálním množství hraje viscerální (také známý jako břišní) tuk důležitou roli v biologických funkcích, jako je reprodukce. Pokud se však nahromadí v nadměrné míře, spouští uvolňování nezdravých bílkovin, hormonů a chemických látek, které zvyšují náchylnost k řadě onemocnění. 

I když máte zdravou tělesnou hmotnost, můžete trpět nadměrným množstvím viscerálního tuku. Ten může ovlivnit celkový zdravotní stav vašeho těla tím, že vyčerpává živiny a brání normálním biologickým a metabolickým procesům v celém těle. Viscerální tuk může tedy představovat zdravotní riziko, i když jste štíhlí a nemáte nadváhu.

Jak se zbavit viscerálního tuku

Jediným způsobem jak se zbavit viscerálního tuku, je úprava životního stylu. Vašimi největšími spojenci jsou sport a zdravá strava.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sport

Běžným způsobem, jak se zbavit nadbytečného tuku, je kardio cvičení. Tuto dnes již běžnou metodu však nelze považovat za nejúčinnější. Maximálního účinku lze dosáhnout pouze v kombinaci s fyzickou aktivitou, která způsobuje svalovou zátěž. Při silovém tréninku dbejte na komplexní přístup a procvičujte každou svalovou skupinu zvlášť. Ideální je tedy kombinace kardia a posilování.

Správná výživa

Mnoho lidí se domnívá, že se viscerálního tuku zbavíte přísnou dietou. Nejenže díky této mylné představě nebudete štíhlejší, ale povede to také ke zvýšení tukových zásob. Špatná strava dá tělu signál, aby uložený tuk chránilo, jak nejlépe umí, a veškerá vaše snaha zhubnout bude marná. K odbourání viscerálního tuku není třeba omezovat jídlo. Stačí dodržovat zdravé stravovací návyky. 

Váš jídelníček musí obsahovat zeleninu a ovoce. Jejich denní množství by mělo být zvýšeno na 70 % celkového snědeného množství. Živočišné tuky a rychlé sacharidy by se měly omezit na minimum. Nezapomínejte, že potraviny s vysokým glykemickým indexem hrají při hromadění vnitřního tuku významnou roli. Alkoholické nápoje mají také vysoký obsah kalorií a cukrů. Tělo navíc vnímá alkohol jako jed a po jeho požití se ho začne usilovně snažit vyloučit. Nemá již energii na spalování tuků.

Cíl portugalské studie

Cílem studie, kterou provedli vědci z portugalského výzkumného programu Champalimaud, bylo prozkoumat velmi složitý vztah mezi mozkem a mechanismy, které udržují zdravou hladinu viscerálního tuku v lidském těle. Hlavní autor studie Henrique Veiga-Fernandes uvedl, že plán těchto spojení dosud chyběl. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Studie osvětluje mechaniku fungování mozku a těla v tandemu prostřednictvím periferního nervového systému. Ten označuje nervová zakončení, která regulují fyziologické procesy v těle, aniž by na ně mozek musel vědomě myslet, například krevní tlak.

Všechno řídí hypotalamus

„Přebytečný viscerální tuk je velmi nebezpečný a zároveň velmi obtížně odstranitelný,“ vysvětluje Enrique Veiga-Fernandez, hlavní výzkumník. „V rámci tohoto projektu chtěl náš tým studovat mechanismy, které přirozeně snižují jeho množství, v naději, že objevíme potenciální klinické prostředky pro řešení tohoto problému.“  

Vědci při své analýze zjistili, že sekvence reakcí na spalování tuků jsou zakořeněny v hypotalamické struktuře na bázi mozku. Podle týmu jde o první známý neuroimunitní proces, při kterém mozek přenáší signály o imunitní funkci do zásob vnitřního viscerálního tuku, což nabízí zajímavé možnosti, jak s nimi manipulovat za účelem zlepšení zdraví.

Studie vyvolává mnoho nových otázek

Studie je tedy svým způsobem průlomová a objasňuje některé důležité procesy. „Vyvolává také mnoho nových otázek. Co například způsobí, aby hypotalamus vydal příkaz, že nastal čas na spalování tuků? Možná to souvisí s naším chováním – například s konzumací určitých potravin nebo se cvičením. Nebo to možná závisí na vnitřních metabolických signálech? Nebo obojí? Je to bílé plátno – nevíme, s čím máme tu čest, a to je neuvěřitelně fascinující,“ shrnul výsledky studie Fernandez.

Jaké metody vám nejvíce pomohly při hubnutí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články