Kolik je potřeba vypít vody, aby člověk začal opravdu hubnout. Už zvýšení příjmu o pouhý 1 šálek denně dělá zázraky

Pokud se snažíte zhubnout, obyčejná čistá voda by se měla stát vaším největším spojencem. Dle výzkumů vám může ve vaší snaze velmi pomoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Již dlouho se má za to, že pití vody pomáhá při hubnutí. Jak potvrzuje nutriční specialistka Adda Bjarnadottir, MS, toto tvrzení dokonce podporuje i několik vědeckých studií. Žádná látka či přípravek na hubnutí samozřejmě nejsou samospásné, ovšem při úpravě životního stylu vám může zvýšení příjmu vody vaši snahu o zhubnutí skutečně ulehčit.

Díky pití vody můžete spálit více kalorií

Většina níže uvedených studií se zabývala účinkem pití jedné 0,5 litrové sklenice vody. Pití vody zvyšuje množství kalorií, které spálíte, což se nazývá klidový energetický výdej. U dospělých bylo prokázáno, že klidový energetický výdej se během 10 minut po vypití vody zvýší o 24-30 %. Tento stav trvá nejméně 60 minut. To potvrzuje i studie na dětech s nadváhou a obezitou, která zjistila 25 % zvýšení klidového energetického výdeje po vypití studené vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie na ženách s nadváhou zkoumala účinky zvýšení příjmu vody o více než 1 litr denně. Zjistilo se, že v průběhu 12 měsíců příjem vody vedl ke snížení hmotnosti o další 2 kg. Vzhledem k tomu, že tyto ženy kromě pití většího množství vody neprovedly žádné změny životního stylu, jsou tyto výsledky velmi působivé. Obě tyto studie navíc uvádějí, že pití 0,5 litru vody vede ke spálení dalších 23 kalorií. V přepočtu na celý rok to dělá zhruba 17 000 kalorií – tedy více než 2 kg tuku.

Pití vody před jídlem může snížit chuť k jídlu

Někteří lidé tvrdí, že pití vody před jídlem snižuje chuť k jídlu. Zdá se, že na tom skutečně něco pravdy je, ale téměř výhradně u dospělých středního a vyššího věku. Studie na starších osobách ukázaly, že pití vody před každým jídlem může zvýšit úbytek hmotnosti o 2 kg během 12 týdnů.

V jedné studii účastníci středního věku s nadváhou a obezitou, kteří pili vodu před každým jídlem, zhubli o 44 % více než skupina, která vodu nepila. Jiná studie také ukázala, že pití vody před snídaní snížilo množství kalorií zkonzumovaných během jídla o 13 %. U dětí a mladých dospělých se však tento efekt neprokázal.

Pití většího množství vody souvisí se snížením příjmu kalorií

Protože voda přirozeně neobsahuje kalorie, je obecně spojena se sníženým příjmem kalorií. Je to hlavně proto, že pak pijete vodu místo jiných nápojů, které jsou často vysoce kalorické a obsahují cukr. Pozorovací studie ukázaly, že lidé, kteří pijí převážně vodu, mají v průměru až o 9 % (nebo 200 kalorií) nižší jejich celkový příjem. 

Pití vody může také pomoci předcházet dlouhodobému přibývání na váze. Obecně platí, že průměrný člověk přibere každé 4 roky asi 1,45 kg. Toto množství lze snížit:

  • Přidáním 1 šálku vody: Zvýšení denní spotřeby vody o 1 šálek může tento přírůstek hmotnosti snížit o 0,13 kg.
  • Nahrazením jiných nápojů vodou: Nahrazení porce nápoje slazeného cukrem 1 šálkem vody může snížit čtyřletý přírůstek hmotnosti o 0,5 kg.
iZdroj fotografie: Freepik

Je obzvláště důležité podporovat děti v pití vody, protože to může pomoci zabránit jejich nadváze nebo obezitě jak v dětském věku, tak i později v dospělosti.

Kolik vody byste měli vypít

Obecně se doporučuje vypít přibližně 2 litry vody denně. Toto číslo je však jen velmi přibližné. Stejně jako u mnoha jiných věcí, závisí potřeba vody zcela na konkrétním člověku. Například lidé, kteří se hodně potí nebo pravidelně cvičí, mohou potřebovat více vody než ti, kteří nejsou příliš aktivní. Také starší lidé a kojící matky musí svůj příjem vody pečlivěji sledovat.

Mějte na paměti, že vodu získáváte také z mnoha potravin a nápojů, jako je káva, čaj, maso, ryby, mléko a zejména ovoce a zelenina. Dobrým pravidlem je, že byste měli pít vodu vždy, když máte žízeň, a vypít jí tolik, abyste žízeň uhasili. Pokud zjistíte, že vás bolí hlava, máte špatnou náladu, neustále pociťujete hlad nebo máte problémy se soustředěním, můžete trpět mírnou dehydratací. Pití většího množství vody může pomoci tuto situaci napravit. 

Všeho s mírou

Ani s vodou to však není třeba přehánět. Lékaři obecně nedoporučují pít příliš mnoho vody, protože to může způsobit její toxicitu. Ta v extrémních případech, například při soutěžích v pití vody, způsobila dokonce smrt. Podle studií stačí 1-2 litry vody denně, aby pomohly při hubnutí, zejména pokud se pije před jídlem. 

Přínosy jsou ještě větší, když sladké nápoje nahradíte vodou. Je to velmi snadný způsob, jak omezit množství cukru a kalorií. Mějte však na paměti, že pokud potřebujete výrazně zhubnout, budete muset udělat mnohem víc než jen pít vodu. Voda je jen jedním, velmi malým dílkem skládačky.

Kolik vody denně vypijete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články