Dvě lžičky denně a kila půjdou dolů: Zázvor jako pomocná ruka při hubnutí

Zázvor je jednou z vědecky podložených potravin, které napomáhají hubnutí. Začlenit jej do jídelníčku je velmi snadné. Vyzkoušejte například toto lahodné pikantní marinované kuře.

i Zdroj fotografie: Hirooooo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zázvor je oblíbené koření, které se používá v mnoha kuchyních po celém světě jako přísada do jídel a nápojů. Zázvor obsahuje mnoho látek, které jsou prospěšné pro lidské zdraví, včetně gingerolu, škrobu a vitaminů. Jak vysvětluje nutriční specialistka Katherine Marengo LDN, R.D., některé z těchto látek výrazně napomáhají hubnutí.

Zázvor a jeho vliv na snížení váhy

V roce 2019 byla provedena studie, která se zabývala účinkem zázvoru na hubnutí u žen s nadváhou. Studie ukázala, že konzumace 2 gramů zázvoru denně po dobu 12 týdnů vedla k výraznému snížení hmotnosti, indexu tělesné hmotnosti a obvodu pasu. Podobná studie, která byla provedena na mužích, zaznamenala podobné výsledky.

Další studie potvrdila, že konzumace zázvoru může pomoci při snižování hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem typu 2. Konzumace zázvoru také může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi, což je další faktor přispívající k hubnutí. Zázvor se také ukázal jako účinný při hubnutí v kombinaci s jinými přírodními doplňky, jako je například kurkuma. Studie ukázaly, že konzumace zázvoru a kurkumy společně může vést k výraznému snížení tělesné hmotnosti a snížení zánětlivých markerů v těle.

Jak vám může zázvor pomoci zhubnout

Mnoho lidí v poslední době hledá způsoby, jak zlepšit své zdraví a zhubnout. Zázvor se ukázal jako užitečný při hubnutí, a to díky několika faktorům:

 • Zrychluje metabolismus: Zázvor obsahuje látky, které podporují produkci tepla v těle, a tím zvyšují metabolismus. To znamená, že tělo spaluje více kalorií a tuků, což může vést ke ztrátě váhy.
 • Snižuje chuť k jídlu: Konzumace zázvoru může snížit pocit hladu a potlačit chuť k jídlu. To dále může vést k menšímu příjmu kalorií a tedy ke snížení váhy.
 • Snižuje hladinu cukru v krvi: Vysoká hladina cukru v krvi může vést k ukládání tuku v těle. Zázvor obsahuje látky, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, a tím také snižovat ukládání tuku.
 • Zmírňuje záněty: Zánět v těle může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně nadváhy a obezity. Zázvor může pomoci snížit zánět v těle, a tím přispět ke zdravějšímu tělu a menšímu příjmu kalorií.
iZdroj fotografie: Freepik

Zázvor však není vhodný pro každého

Výše zmíněné vědecké studie, které byly provedeny na zázvoru, potvrzují jeho užitečnost při hubnutí. Nicméně, stejně jako u všech přírodních doplňků, je důležité konzultovat jejich použití s lékařem, zejména pokud se jedná o osoby s nějakými zdravotními problémy. 

Je také důležité pamatovat na to, že zázvor sám o sobě není zárukou úspěšného a trvalého snižování váhy. Pokud však dodržujete zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelný pohyb a vyváženou stravu a přidáte si zázvor do svého jídelníčku, může to být účinný způsob, jak zlepšit své zdraví a zhubnout.

Jak jednoduše začlenit zázvor do jídelníčku

Existuje mnoho způsobů, jak zázvor přidat do svého jídelníčku. Můžete používat potravinové doplňky, připravit si zázvorový čaj, přidat zázvor do smoothie nebo do jídla. Pokud hledáte inspiraci na pokrm se zázvorem, vyzkoušejte následující recept:

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pikantní kuře s pomerančem a zázvorem

Ingredience: 

 • 1 1/4 šálku pomerančové šťávy (nejlépe čerstvé)
 • 1/4 šálku sójové omáčky s nízkým obsahem sodíku
 • 3 polévkové lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
 • 2 lžíce čerstvě nadrceného česneku
 • 2 lžíce olivového oleje, rozdělené
 • 2 lžíce chilli omáčky (nebo více podle chuti)
 • 1 1/2 lžíce rýžového octa
 • 2 lžičky hnědého cukru
 • 2 lžičky pomerančové kůry
 • 1/4 lžičky mletého bílého pepře
 • 1 1/4 kg kuřecích prsou bez kůže a kostí, nakrájených na tenké proužky
 • 1 lžíce kukuřičného škrobu
 • hnědá rýže, bílá rýže nebo quinoa jako příloha
 • 1/4 šálku nakrájené jarní cibulky

Příprava:

 1. V misce smíchejte pomerančovou šťávu, sójovou omáčku, zázvor, česnek, 1 lžíci oleje, chilli omáčku, ocet, hnědý cukr, pomerančovou kůru a pepř. Do marinády vložte kousky kuřete a nechte hodinu odležet v chladničce.
 2. Rozpalte velkou pánev nebo pánev wok, na pánev dejte zbývající olej. Kuře vyjměte z marinády a ve dvou dávkách smažte 5 až 6 minut nebo dokud kuře nezezlátne, často míchejte. Kuře vyjměte z pánve.
 3. Snižte teplotu  a do pánve přidejte zbývající marinádu a přiveďte ji k varu. V malé misce rozšlehejte kukuřičný škrob a 1 lžíci vody, vmíchejte do marinády a 1 minutu povařte. Vraťte kuře na pánev a ještě minutu povařte. 
 4. Podávejte s rýží nebo quinoou, posypané nasekanou jarní cibulkou.

Jaký je váš oblíbený recept na pokrm se zázvorem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články