10 nenápadných příznaků cukrovky, o kterých ví málokdo. Prognózu přitom zlepšuje včasná detekce onemocnění

Diabetes může vést k závažným zdravotním komplikacím, důležité je rozpoznat jej včas. Přečtěte si 10 varovných příznaků diabetu, o kterých ví jen velmi málo lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Diabetes, neboli cukrovka je závažné onemocnění látkové výměny. Včasné rozpoznání onemocnění může velmi pomoci v procesu uzdravování. Dr. Marina Basina, M.D. varuje před přehlížením náhlých drobných změn zdravotního stavu. Ať už se jedná o zdánlivě bezvýznamné znecitlivění nohou nebo o úbytek hmotnosti, vyhledejte odbornou radu. Podívejme se na první příznaky cukrovky, která postihuje stále více lidí.

1. Chodíte častěji na záchod

Největším varovným signálem může být časté noční močení. Mnoho lidí tomu nepřikládá velký význam, ale pokud stav způsobuje poruchy vašeho spánku, stojí za to vyhledat odbornou pomoc. Může to značit, že se do krve dostalo příliš mnoho cukru a tělo se ho snaží co nejrychleji zbavit.

2. Máte větší žízeň než obvykle

Častější močení znamená, že jste dříve dehydratovaní a potřebujete doplnit energii. Tehdy se tělo dožaduje sladších tekutin, cukr se rychle vyčerpá a celý začarovaný kruh začíná znovu.

3. Masivní úbytek hmotnosti

To mohou způsobovat dvě věci: jednou je nadměrná ztráta vody a druhou je to, že kalorie nejsou zadržovány v těle, ale jsou z těla vylučovány. Pokud se hladina cukru v krvi vyrovná, lze časem obnovit normální hmotnost.

4. Neustálé návaly hladu

Náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi způsobují neustálý pocit hladu, který vás může postihnout během několika minut. To vyvolává chuť na sacharidy a potraviny bohaté na glukózu, ale nadměrného příjmu sacharidů je třeba se vyvarovat.

5. Únava, vyčerpání

Každý je někdy unavený, ale pokud jste unavení delší dobu, znamená to, že vaše tělo není schopno správně využívat energii z potravy. U diabetu 2. typu jsou příznaky únavy výraznější v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi.

iZdroj fotografie: Freepik

6. Podrážděnost

Vysoká hladina cukru v krvi může vyvolat depresivní příznaky, stres a podrážděnost. Únava, vyčerpání, ztráta chuti do života. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí do normálu, vrátí se i nálada.

7. Rozmazané vidění

Diabetes narušuje cévy v očním pozadí, takže vidění může být postupně rozmazané. V počátečních stádiích diabetu se na oční čočce vytváří vrstva glukózy, která může způsobit rozmazané vidění. Po přibližně 6-8 týdnech, kdy se hladina glukózy v krvi stabilizuje, rozmazané vidění zmizí.

8. Pomalu se hojící rány, odřeniny

Diabetes oslabuje imunitní systém a zpomaluje proces hojení ran. Rány a odřeniny se proto nehojí tak rychle, jak by měly.

9. Necitlivost nohou

Zvýšená hladina cukru v krvi může způsobovat brnění a necitlivost nohou, což je příznakem cukrovky. Může dojít i k mírnému neurologickému poškození a necitlivost se může časem prohlubovat.

10. Výskyt plísňových infekcí

Vyšší obsah cukru v moči je ideální živnou půdou pro plísně a bakterie. Pokud si někdo stěžuje na opakované infekce močových cest, doporučuje se, aby podstoupil nezbytná vyšetření k diagnostice cukrovky.

Jaké další varovné příznaky cukrovky se podle vás podceňují?

Zdroj: Healthine

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články