12 příznaků toho, že v těle roste rakovina. Patří mezi ně i únava

Rakovina je zákeřné onemocnění, které vás může v důsledku pozdní léčby stát život. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání příznaků co nejrychleji zakročili.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rakovina je nebezpečné onemocnění, které může postihnout naprosto kohokoliv a napáchat závažné poškození na vašem zdraví. Abyste se před ní ochránili, je důležité znát její nejčastější příznaky a v případě jejich rozpoznání co nejdříve zakročit – právě v takovém případě budou moci lékaři začít s včasnou léčbou a zvýšit tak vaši šanci na přežití. Pozor byste si měli dávat především před neustálým úbytkem hmotnosti, častou únavou a oteklými končetinami. 

Únava a horečka

Neustálá únava, kterou pociťujete i po odpočinku, může být jedním z časných příznaků rakoviny, a to zejména co se týče leukémie. Dalšími možnostmi jsou poté rakovina tlustého střeva nebo žaludku, která může způsobit vnitřní krvácení, což může rovněž způsobit slabost a únavu. Pokud se onemocnění dále rozrůstá, může se to také projevit horečkou – je ovšem důležité poznamenat, že tento příznak se může objevit také i při běžných infekcích a nemusí vždy poukazovat na nebezpečné onemocnění. 

Neustálý úbytek hmotnosti, záchvaty a oteklé končetiny

Jedním z hlavních příznaků rakoviny může být také svévolný úbytek hmotnosti, a to dokonce až o 10 kilogramů nebo více. Nejčastěji se přitom tento příznak objevuje v případě rakoviny slinivky, žaludku, jícnu a plic. Dále se také v případě tohoto onemocnění může objevit silný chrapot a sucho v krku – to může znamenat, že se vaše tělo potýká s problémy v plicích, hrtanu nebo štítné žláze. Stejně tak byste měli být na pozoru před oteklými končetinami, které jsou známkou toho, že vaše tělo selhává. 

Kožní problémy a modřiny

Kůže je největším orgánem lidského těla a proto může často poukazovat na to, co se děje uvnitř. V případě, že se u vás objeví neobvyklé skvrny, žloutenka, zarudnutí, podivné mravenčení nebo vypadávání vlasů, měli byste se raději poradit s odborníkem, zda je s vámi všechno v pořádku. O problémech mohou dále vypovídat také rány na kůži, které se dlouho nebo vůbec nehojí, či nadměrná tvorba modřin – v takovém případě by se mohlo jednat o rakovinu, která postihuje krevní oběh. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leukoplakie a mateřská znaménka 

Leukoplakie se projevuje výraznými bílými skvrnami v ústech a nejčastěji ji způsobuje narušení tkání. K té zase většinou vede pravidelné kouření cigaret nebo žvýkání tabáku. Pokud je na sobě rozpoznáte i vy, měli byste v každém případě kontaktovat odborníka, neboť mohou odkazovat na nebezpečné onemocnění, včetně rakoviny. Na pozoru byste měli být také před mateřskými znaménky, a to zejména pokud změní svůj vzhled, hlavně barvu a tvar – jedná se totiž o časté příznaky rakoviny kůže. 

Neustálá bolest, problémy se stolicí a nevolnost 

V případě přetrvávající bolesti, která nemá žádné zvláštní vysvětlení, se vaše tělo může potýkat s nebezpečným rakovinným onemocněním. Stejně tak tomu může být, pokud dochází ke změně stolice, jako je například neustálá zácpa či bolest střev. Jedná se totiž o časté prvotní příznaky rakoviny tlustého střeva. S tím je poté spojená také chronická nevolnost, kterou doprovází úzkost – u žen by se mohlo jednat o příznak rakoviny vaječníků nebo také rakoviny slinivky břišní. 

Jak se před rozvojem rakoviny chráníte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články